Emekliye Ek Zam Müjdesi! Emeklilere Seyyanen Zam Geliyor!

Ocak ayında TBMM’ye sunulacak düzenlemeye göre maaşı bin liranın altında olan yaklaşık 150 bin emekliye seyyanen zam yapılacak. SSK ve Bağ-Kur emeklilerini ilgilendiren ek zam sonrası bin liranın altında emekli maaşı alan kimse kalmayacak.

Emekliye Ek Zam Müjdesi! Emeklilere Seyyanen Zam Geliyor!

En son Temmuz ayında zam alan emekliler için 2019 yılının Ocak ayında bir zam daha yapılacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri 2018 yılının ikinci yarısında gerçekleşen enflasyon oranında zam alacakken memur emeklileri buna ek olarak enflasyon farkı artı yüzde 4 oranında zam alacak. Ancak bu zamlara rağmen SSK ve Bağ-Kur emeklilerinden 150 binin maaşı bin liranın altında kalması yine de mümkün.

Devlet bin liranın altında emekli maaşının olmaması için uğraşırken çözüm olarak TBMM’ye sunulacak bir kanun teklifiyle bunun önüne geçecek. Buna göre binlerce emekli için seyyanen zam uygulanacak ve buna göre yasa çıkarılacak. 2019 yılının başında sunulması beklenen yasa tasarısı ile düşük maaş alan emeklilere iyileştirme yapılması planlanıyor.

EMEKLİLERE EKSTRA ZAM YAPILACAK

Yasa tasarısı Meclis’ten onay alırsa hızla yürürlüğe girecek. Bununla birlikte kanundan etkilenen emeklilerin maaşları Ocak ayında zamlı yatacak. Ekstra zamla birlikte en düşük emeklilerin maaşları bin liraya tamamlanacak.

ENFLASYON ORANI TAHMİNİ YÜZDE 13,12

Merkez Bankası, 2018 yılının ikinci yarısında enflasyon oranı tahminini yüzde 13,12 olarak açıkladı. Buna göre en düşük esnaf emeklisinin maaşı yüzde 13,12 zamla birlikte bin 533 liradan nim 735 liraya yükselecek. Öte yandan Bağ-Kur tarım emeklilerinin maaşları bin 79 liradan bin 221 liraya, 2000 yılı öncesi emekli olan SSK emeklisinin maaşı bin 713 liradan bin 938 liraya, 2000 yılından sonra emekli olan SSK emeklisinin maaşı bin 21 liradan bin 155 liraya yükselecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 2 yıl Önce

Emekli. Esnaflarin. Maaslarini da. Ikibin. Tl. Yapinda. Bizde. Rahat. Yasayalim. Saygilar