Emeklilikte E-devlet Üzerinden Yaş ve Prim Hesaplama!

Emekli olmak isteyenler içi e-devlet üzerinden gün ve yaş primi hesaplama nasıl yapılır ? E-devler üzerinden hangi işlemleri yapılabilir ? İşte haberin detayları.

Emeklilikte E-devlet Üzerinden Yaş ve Prim Hesaplama!

Emekli olmak isteyenlerin merak ettiği konulardan biri de emekli olduktan sonra ne kadar maaş alınacağı, emeklilik hakkı kazanmak için ne kadar prim doldurulacağı ve yaş şartının sağlanmasına ne kadar kaldığı gibi birtakım sorular yer almaktadır. İlgili konuları merak edenler için sorgulama e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Sorgulama yapmak isteyenler için detaylar ise haberimizin devamında yer almaktadır.

Emekli Maaşı Sorgulama

Emekli olduktan sonra ne kadar maaş alacağını merak eden 4/A/B/C’ye tabi olan vatandaşlar, muhtemel, tahmini maaşlarını SGGK internet sitesi üzerinden öğrenebilmekte olup bu noktada 4A’ya tabi olan vatandaşlar https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ adresi üzerinden T.C. kimlik numarası, SSK sicil numarası, Baba adı, Nüfus il, Doğum tarihi bilgileri girilerek,

4B’ye tabi olan vatandaşlar https://uyg.sgk.gov.tr/WS_EMEKTAR_AYLIKGELIRHESAPLAMA4B/AylikHesaplaAction.do?dispatcherMethod=aylikHesaplaSayfa adresinden ve

4C yani emekli sandığına tabi olan vatandaşlar ise derece (1'den 15'e kadar), Kademe (1'den 9'a kadar), Ek gösterge, Makam+ Temsil+ Görev Tazminat Göstergesi, Hizmet Yılı, Hizmet Ayı, Kıdem Yılı, İkramiye Yılı, Aylık Tarihi, Pay/Payda bilgileri girilerek https://uyg.sgk.gov.tr/IkramiyeMaasHesapla4c/Welcome.do adresi üzerinden maaş hesaplama ile öğrenilebilmektedir.

Sitedeki hesaplamalar tahmini olup SGK tarafından girilen bilgilere göre tahmini bir maaş hesabı yapılmaktadır. SGK tarafından aynı zamanda maaş hesaplama botu tarafından da vatandaşlar kolaylıkla maaşlarını tahmini olarak hesaplayabilmektedir. İlgili adres https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ şeklindedir.

Yaş ve Prim Hesaplama

Takvimin haberine göre emekli olmak isteyenler için işe başlama ve sigorta başlama tarihine göre yaş şartı şu şekilde ifade edilebilir.

İşe başlama tarihi 1976’dan önce 25 yıl sigortalılık için yaş şartı yoktur ve prim gün sayısı 5000 şeklindedir. 1976 ile 79 arası için yaş şartı 44 ve prim gün sayısı da 5000, 80 ile 82 arasında yaş şartı 46, prim gün sayısı ise 5075, 86 ile 88 yılları arasında 50 yaş şartı ve 5375 prim gün sayısı, 92 ile 94 yılları arasında 54 yaş şartı ve 5675 prim gün sayısı, 97’den sonra ise yaş şartı 57’den yukarı doğru yükselmekte olup prim gün sayısı ise 5900’den 7200’e kadar çıkmaktadır.

YORUM EKLE