Emeklilerin Ek Ödemesinin Arttırılması, Çalışan Emekliye Ücretsiz İzin Ödemesi

Ekonomik zorunluluklarla çalışmak zorunda olan emeklilerden işten çıkartılanlar ücretsiz izin ödemesi yapılması isteniliyor. Diğer yandan Emekli ek ödeme artışı yapılarak en az 360 Tl maaş artışı talep ediliyor.

Emeklilerin Ek Ödemesinin Arttırılması, Çalışan Emekliye Ücretsiz İzin Ödemesi

Çalışan emeklilerin nakdi destek ödemesi yapılması talep edildi;

Bilindiği gibi Türkiye'de koronavirüsün ekonomiye olan etkilerinin azaltılmasına yönelik 3 farklı başlıkta destekte sağlandı. 17 Nisan tarihi baz alınarak 7244 sayılı kanunda değişiklikler yapıldı. Salgın nedeniyle faaliyetlerine ara verilen işletmelerin çalışanlarına yönelik kısa çalışma ödeneği verildi. Ücretsiz izne çıkarılan çalışanlar için ücretsiz izin ödemesi yapıldı. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 1. Faz 2. Faz ve 3. Faz olmak üzere 1000 TL ihtiyaç sahiplerine ödeme gerçekleştirildi.

EMEKLİ ÇALIŞANLAR ÜCRETSİZ İZİN ÖDEMESİ ALAMADI!

Ücretsiz izin ödemelerinde 15 Mart 2020 tarihi itibarıyla günlük 39 TL üzerinden, Aylık 1177 TL nakdi destek ücreti verildi. Ücretsiz izni ödemelerinde emekli olup da çalışan vatandaşlar için nakdi destek ücretini yapılmaması emekli çalışanları mağdur ettiği görüşünü savunan Türkiye Emekliler Derneği bu konuda yeni bir açıklama yaptı. Emekli aylığı alan çalışanlar için aktif sigortalı değerlendirilmesi çalışmak zorunluluğunda olan emekli için daha da ekonomik sıkıntılar çekmelerine neden olduğu ifade edildi.

EMEKLİLİER EK ÖDEMENİN ARTTIRILMASINI İSTİYOR!

Koronavirüs döneminde emekliler içine atılan adımlarda bir tanesiyle en düşük emekli maaşı ücretini 1500 tl çıkartılması oldu.  Emeklilerin maaşlarında artışa sebep olacak olan yüzde dörtlük ek ödemenin %8 ve %10 olarak değiştirmesi talep ediliyor. Ek ödemelerinin artması durumunda ise maaşlara en az 360 TL den başlayan artışlar yaşanacak.

YORUM EKLE