Emekli Olmak İstemeyenler için Prim Geri Ödemesi Nasıl Oluyor? Birikmiş Para Nasıl Alınır?

Emekli olmak isteyipte sonrasında vazgecenler artık yatırdıkları primlerini geri alabilecekler. Bu konuda biriken primin miktarı ve nasıl alınacağı haberimizdedir.

Emekli Olmak İstemeyenler için Prim Geri Ödemesi Nasıl Oluyor? Birikmiş Para Nasıl Alınır?

Ülkemizde emekli olmak isteyen binlerce çalışan olmakla birlikte bazı durumlarda bireyler emeklilikten vazgeçerek prim ödemelerini de geri almak istemektedir. Bu durumda ise birçok kişinin merak ettiği ise yatırılan primlerin, birikmiş şekilde nasıl alınacağıdır. Konu ile ilgili paylaşılanlar ve diğer detaylar ise şu şekildedir.

Ödenen Primler Geri Alınıyor Mu?

Çalışan bireylerin emekli olabilmesi için yerine getirmesi gereken şartlar olmakla birlikte bunlardan biri de sigorta primlerinin ödenmesidir. Aynı zamanda işveren adına da işçinin brüt maaşından ödenen primlerden fazla olanları işçilerin isteme hakkı bulunmaktadır.

SGK primlerinin birikmiş yani toplu bir şekilde geri alınması mümkündür. Mümkün olan iki yoldan biri emekli yaşının gelmesi fakat diğer şartlardan hak kazanılmamışsa bu durumda ödenen primleri geri almaktır. Diğer ise primde esas kazanç fazlası bulunuyor ise bu durumda da fazla primlerin alınası mümkün olmaktadır.

Şartlar Neler?

SGK’dan primlerini geri almak isteyenler için özellikle esas kazancın bir üst sınırı bulunmakla birlikte bu sınırdan daha fazla olanlar primlerini bu kazanç üzerinden ödenmemektedir. SGK maaş bağlayamadığı için de bu ödenmeyen kısmı bireylere geri iade etmektedir. Bu ödemeden yararlanmak isteyenler ise SGK’ya şahsi başvuruda bulunması gerekmektedir. Aynı zamanda bireylerin SGK tarafında belirlenen yaşta olması, emekli olma şansının ortadan kalkması gibi şartların sağlanması gerekmektedir.

YORUM EKLE