Emekli Olamayanlar Sigorta Primleri Geri İade Alabilecek!

Emekli olmak herkesin hayali. Fakat bazı durumlarda emekli adaylarının sigorta primleri iade alması mümkün peki bu işlemler nasıl yapılır. Emekli adayların merak ettiği sorunun cevabı haberimizde..

Emekli Olamayanlar Sigorta Primleri Geri İade Alabilecek!

Sosyal Güvenlik Kurumlarında kaydı bulunan ve sigorta primlerini ödeyen vatandaşların fazla ödenen primler için geri ödeme imkanı bulunuyor.

Emeklilerin veya çalışanların fazla ödenen primleri alabileceği durumlardan bazıları şu şekilde. Vefat eden sigortalı eğer yakınlarına ölüm maaşı bağlanması durumlarında. daha sonra fazla ödendiği anlaşılan sigorta primlerinde son olarak kullanamadığımız primlerde de ücretlerin geri iade almak mümkün. Emekli imkanı kalmayan durumlarda iade almak için gerekli olan şartlar neler?

Emekli maaşı almaya hak kazanamayan emekli olmak için yaş şartını taşıyan primi yeterli olmayan çalışanlar bu durumda iade alabilecek. Bu durumda Yaş ve yıl şartlarını taşımak gerekli olacak. 2 bin 500 primi bulunan çalışan primini 3 bin 600 e çıkarma imkanı bulunmadığı durumda Sgk'ya başvuru yapabilir ve ödediği günlerin parasını iade alabilir. Fakat sağlık için yapılan prim ödemeleri hariç ödeme alabilecekler. Herhangi bir faiz işletilmesi de söz konusu olmayacaktır.

PRİM BORCU OLANLAR SON GÜN 31 ARALIK;

Diğer yandan 31 Aralık tarihine kadar prim borcunu ödemeyenler sağlıktan yararlanamayacak. 1 ocak tarihinde sağlıktan muaf tutulacaklar. Bu sebeple ödeme yapmayanlar için son gün 31 Aralık Salı günü sona erecek. Bilindiği gibi Cumhurbaşkanlığı kararına göre 29 mart tarihinde sona erecek olan prim borcu sağlık hizmetinden yararlanmaması durumu için süre 31 Aralık tarihine kadar uzatıldı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali baran
Ali baran - 10 ay Önce

Sskya ödediğim pirimler dolmadığı için emeklik mezarda kaldı iyade yi devlete çocuklarımın sadakası olsun bırakıyorum devletin sadakaya iytiyacı olduğu için her cuma sadaka toplanıyor bende sadaka olarak bırakıyorum .........

bekir
bekir - 10 ay Önce

Al isimde buraya. Bekir

Fatih
Fatih - 10 ay Önce

Madem para yok diye milleti emekli edemiyorsanız pirinçleri nasıl hangi parayla iade ediyorsunuz xxx

Akif
Akif - 10 ay Önce

bu kadarda olmaz ! Yanlış karar " yanlış uygulama . Catandaş Bu parayı alıp yiyecek peki sonrası ne olacak ? Adama kumar oynatır gibi teklif ile gelinmez . Sosyal devlet milletini mağdur etmez , sosyal devlet milletini hakkını savunur ve gözetir. bunun için halkın menfaatine çalışmak lazım. Mağdur etmeden Çözüm aramak lazım. Bu çözüm değil kişi için intihar etmektir.