Emekli Maaşını Yüksek Almanın Yolları Nelerdir?

Emeklilik yaşantımızda, geçmişte çektiğimiz eziyetleri unutarak kazandığımız paraların keyfini sürmek amacından emeklilik maaşımızın hep daha yüksek olmasını isteriz. Yüksek emekli aylığı almamız için gereken şartları sizler için derledik..

Emekli Maaşını Yüksek Almanın Yolları Nelerdir?

Emeklilik döneminde tam murada erdim maaşımın tadını çıkarağım derken, birçok emekli kişinin düşük maaşlarla geçindiğini hepimiz bilmekteyiz. Uzun yıllar boyunca çalışmamız maalesef ki yüksek maaş almamız için yeterli olmuyor. Primimizin fazla olması da bizlerin emekli maaşlarını yüksek almak için yeterli olmuyor. Bizlerde birçok emekli vatandaşımızı düşünerek emeklilikte yüksek maaş alabilmenin faydalarını sizler için sıralamak istiyoruz. Bir vatandaşın çalıştığı işi bırakıp emekli olabilmesi için; belirli süre çalışmış olması, çalıştığı süre boyunca prim ödenmiş olması ve gerekli şekilde yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 

Maaşların Arttırımı Durumları

Emekli maaşları, çalışanların ortalama olarak aylık kazancı ile aylık bağlama oranları ile çarpımı sonucunda bulunan tutar olarak bağlanmaktadır. Yine bilindiği üzere emekli maaşı bağlama oranları yıllar içinde bir hayli düşerek bunun içinde emekli olmak isteyen kişilerin farklı talepleri olmuştur. Emekli kişilerin, emekli olduktan sonra alacakları aylık kazançlarında SGK tarafından bildirilen primler esas kazanç sağlayarak önemli bir şekilde rol sağlar. Emekli maaşının arttırımında en büyük etken olan durum ev tansiyon oranı ve büyüme oranı gibi etkenler sebep oluyor. Aylık bağlama oranı ise sigortalının malullük yaşlılık ve ölüm sigortlarından oluşan toplam prim ödeme gün sayısından itibaren her 360 gün için yaklaşık %2 olarak uygulanmasıyla oluşmaktadır. Emekli olan kişinin bağkur mu memur mu gibi statülerde de çalışıp çalışmadığına bakılıyor. Emekli olan kişi son 7 yıl içerisinde hangi statüde çalışmışsa emekli parası da ona göre değişiklik gösteriyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2019, 22:45
YORUM EKLE