Emekli Maaşı Bağlanmak İçin Gerekli Yaş Şartı Nedir?

Çalışanların en büyük hayali emekli olmaktır. Emekli olmak için prim ve yaş şartlarını taşımak gereklidir. Peki kaç yaş şartında emekli maaşı hakkı elde edilir?

Emekli Maaşı Bağlanmak İçin Gerekli Yaş Şartı Nedir?

Yaş Şartı İle Emekli Maaşı Alma!

Yaşı ilerlemiş ancak prim ödeme gün sayısı az olan vatandaşlar için yaştan emekli uygulaması işleme alındı. Prim ödeme gün sayısı yetersiz olan ve bu nedenle emekli olamayan vatandaşların mağdur edilmemesi için gelen bir uygulamadır. Ayrıca yaşı nedeni ile çalışamama durumu göz önüne alınarak emekli vatandaşlara verilen bir destektir. Yaştan emekli olmak isteyen kişiler daha az prim ödeyerek kısa sürede emekli olabiliyor. Örneğin; 15 yıl çalışan bir kişi yaştan emekli olma hakkına sahiptir. Fakat emekli olabilmek için erken yaşta sigorta primlerinin ödenmesine başlanmalıdır. Bu süreci tamamlayamayan yaşlı ve emekli olmaya hak kazanan vatandaşların yüzü bu uygulama ile gülüyor.

EMEKLİ OLMAK İÇİN GEREKLİ OLAN ŞARTLARI;

Kişinin yaştan emeklilik şartlarını sağlıyor olması durumunda bu imkandan faydalanabilir. 9 Eylül 1981 tarihinden önce sigortalı bir işe giren kadınlar, 23 Mayıs 2002 tarihine kadar 15 yıllık sigorta primini ödemiş olmalıdır. Aynı zamanda 50 yaşına gelindiğinde 3600 gün prim ile emekli olmaya hak kazanır. Diğer bir taraftan 9 Eylül 1976 tarihinden önce sigortalı bir işe giren erkekler, 23 Mayıs 2002 tarihine kadar 15 yıllık sigorta primini ödemiş olmalıdır. Erkekler 55 yaşında 3600 gün prim ile emekli olmaya hak kazanır. Bu şartların yanı sıra emekli olabilmek için farklı şartlarında sağlanıyor olması gerekmektedir.

  • 1 Ocak 2042'den sonra primlerini tamamlayan kadınlar 65 yaşında emekli olmaktadır.
  • 1 Ocak 2036-31 Aralık 2037 arasında primlerini tamamlayan kadınlar 62 yaşında emekli olmaktadır.
  • 31 Aralık 2035'e kadar 5400 prim iş gününü tamamlayan erkekler 63 yaşında emekli olmaya hak kazanır.

YORUM EKLE