Elektrik Tüketimi 31 Mart’ta Dibe Vurdu

Elektrik tüketimi 31 Mart’ta yılın en düşüğünü gördü. Konu ile ilgili açıklama yapan Türkiye Elektrik İletim AŞ 31 Mart’ta elektrik tüketiminin dibe vurduğunu belirtti. İşte ayrıntılar..

Elektrik Tüketimi 31 Mart’ta Dibe Vurdu

Elektrik Tüketimi 31 Mart’ta Dibe Vurdu

Geçen ayın elektrik tüketimi verileri Türkiye Elektrik İletim AŞ tarafından açıklandı. Geçen ay en yüksek elektrik tüketimi 754 bin 306 megavatsatle 20 Mart'ta gerçekleşti. Ortalama olarak mart ayında yaklaşık 700 bin megavatsaat düzeyinde elektrik tüketildi.

Türkiye genelinde elektrik kesintisinin yaşandığı 31 Mart günü ise ayın, hatta yılın en düşük elektrik tüketimine imza attı. 31 Mart günü 31 Mart'taki elektrik tüketimi 471 bin 774 megavatsaat olarak ölçüldü. Bu verilere göre mart ayı boyunca gerçekleşen günlük ortalama elektrik tüketimi yüzde 32,6’nın gerisinde kaldı. Yıl içinde en düşük tüketim seviyesi de 31 Mart günü yaşandı. 2014 yılında ise en düşük elektrik tüketimi Kurban Bayramının ilk günü 428 bin 204 megavatsaat ile ölçülmüştü.

31 Mart günü Elektrik sisteminin yük eğrisi gün içinde arızanın gerçekleştiği 10.00-11.00 saatlerinde en yüksek seviyeye çıktı. Yani o gün yük eğrisi 31 bin 727 megavatsaat olarak ölçüldü. Değerler saat saat düştü ve bu değer bir sonraki saatte 14 bin 488 megavatsaat olarak ölçüldü. 31 Mart günü Elektrik sisteminin yük eğrisi saat 12.00-13.00 arasında gün içindeki en düşük değer olan bin 566 megavatsaati gördü. Sisteme yapılan müdahaleler sonucunda sistem daha dengeli seyretmeye başladı ve akşam saatlerinde arızanın giderilmesi ile yavaş yavaş normale dönmeye başladı. 31 Mart günü elektrik ithalat ve ihracatında da değişimler yaşandı. Söz konusu tarihte 19 bin 228 megavatsaat elektrik ithalatı yapılırken 4 bin 781 megavatsaat de elektrik ihracatı yapıldı.

 

Bu yıl içerisinde daha düşük bir elektrik tüketimi gerçekleşmezse 31 mart 2015 tarihinde yılın en az elektrik tüketiminin yapıldığı söylenebilecek. O gün meydana gelen arıza nedeni ile hemen hemen 60 ilde elektrikler kesilmiş ve çok sayıda kişi elektrik enerjisinden yararlanamamıştı.  

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE