Elektrik Faturalarındaki Dağıtım Bedeli Hakkında Açıklama!

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren elektrik faturalarında yer alan dağıtım bedelleriyle alakalı olarak, EPDK' dan yazılı açıklama yapıldı.

Elektrik Faturalarındaki Dağıtım Bedeli Hakkında Açıklama!

Uzunca sürelerdir milyonlarca vatandaş tarafından tepki gören, elektrik faturalarında ciddi tutarlar ayrıldığı ifadeleri kullanılan elektrik/enerji dağıtım bedeliyle alakalı olarak EPDK' dan yazılı açıklama yapıldı. Yapılan yazılı açıklamada dağıtım bedelinin ne olduğu, ne sebepten vatandaşlardan tahsil edildiği ve hizmetin bedelinin büyüklüğüyle alakalı bilgilendirmeler gerçekleştirildi. EPDK' dan yapılan açıklamada " Kaynağın bulunduğu bölgedeki santrallerde üretilen enerjinin öncelikle kilometrelerce uzakta bulunan yerleşim alanlarına kadar iletilmesi, daha sonra da her türlü olumsuz hava ve zorlu coğrafi şartlara rağmen ülkemizin en ücra noktalarına kadar yaklaşık 42 milyon aboneye kapıda teslim edilmesi için yerleşim alanlarında dağıtılması gerekir. Ülkemizde iletim ve dağıtım faaliyetleri için her yıl ortalama 9,5 milyar lira şebeke tesisi ve diğer yatırımlar yapılmakta ve yaklaşık 120 bin personelle 206 bin adet trafo ve dünyanın etrafını 37 kez dolaşabilecek büyüklükte, 1 milyon 460 bin kilometre hat uzunluğundaki şebekenin işletilebilmesi için her yıl ortalama 17,5 milyar lira olmak üzere toplam 27 milyar lira harcama yapılmaktadır. Santrallerde üretilen enerjinin tüketicilere kapıda teslimi için oluşan bu maliyetler de dağıtım bedelini oluşturmaktadır. " ifadelerine yer verildi.

Vatandaşlar tepki göstermişti, açıklama yapıldı

Elektrik faturalarında yer alan yüksek dağıtım bedellerine vatandaşlar tarafından tepki gösterilmekte, sosyal medya platformlarında bu dağıtım bedellerine yönelik paylaşımlar gerçekleştirilmekteydi. Konuya yönelik olarak yapılan açıklamada, fiyatları Enerji Piyasası Denetleme Kurumu tarafından fiyatların belirlendiği, bu fiyatların da Avrupadaki fiyatlardan aşağıda olduğu ifade edildi. Açıklamada " Elektrik faturalarında yer alan dağıtım bedeli yalnızca faturanın dağıtımı veya sayacın okunması bedeli değil, elektriğin üretiminden tüketicilere teslimatına kadar oluşan tüm maliyetler bu rakamı oluşturuyor. Benzer şekilde, tarlada üretilen bir ürünü tarladaki çıkış fiyatıyla pazarda veya markette satın alamıyoruz. Çünkü o ürünün kullanıcıya teslim noktasına getirilmesinin bir maliyeti var ve tüketici olarak bu maliyeti de ödemekteyiz. Dağıtım bedeli sadece Türkiye'ye has bir bedel değil. Elektrik faaliyetinin yapıldığı her ülkede maliyet bir unsurudur. AB'deki 38 ülke ortalamasına bakıldığında enerji bedeli ortalama 9 avro/cent iken ülkemizde 5 avro/cent, dağıtım bedeli ortalama 9,9 avro/cent iken bizde 2,7 avro/cent olarak gerçekleşmiştir. Dağıtım bedelinin AB'deki toplam oranına bakıldığında ortalama yüzde 51 iken Türkiye'de bu oran yüzde 35 olmuştur. " şeklinde aktarıldı. Açıklamada, Avrupa standartlarında elektriğin Dünya ülkelerinde, mevcut fiyatın 3 ile 4 katı arasında fiyatlardan vatandaşlara verildiği, Türkiye' de bu rakamın oldukça düşük tutarlardan yansıtıldığı bilgisi paylaşıldı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhammed
Muhammed - 2 yıl Önce

Sonuc aynisi degisen bisey yok desenize

Ramazan
Ramazan - 2 yıl Önce

Biz AVRUPA BIRLIGI ndemiyiz de onu ornek gosteriyorsunuz

Ergin
Ergin - 2 yıl Önce

Burası Avrupa değil para birimimiz Türk lirası , avro değil bu açıklamaları hangi kafayla yaptın eyyy

Şimdilerde
Şimdilerde - 2 yıl Önce

Şimdi bunun bir iş arama sitesiyle ne alakası var admin ?

Ekrem kılıç
Ekrem kılıç - 2 yıl Önce

AB deki asgari ücret trde veriiyormu da 5 auri cent diyonuz düşün yajamuzdaj

Tüketici
Tüketici - 2 yıl Önce

Ha bu elektriği kapıya teslim edip sadece ulaşım yani dağıtım bedeli alıyorlar elektriği bedava veriyorlar o zaman siz çocuk mu kandırıyorsunuz bu saçma savunmayı kim hazırladıysa onunda çıkışını verin rezil etmiş

Omer
Omer - 2 yıl Önce

Bu aciklamayi yapanin beyni calismiyor olmali ab ulkelerinde asgari ucret kac tl kalkmis sayisal bulandirma yapiyor

Alper yanık
Alper yanık - 2 yıl Önce

Peki bu bedel niye tüketime göre yükseliyor veya düşüyor .sabit makul bit fiyat belirlenemez mi.127tl lık faturada 65 TL tüketim 35;44 dağıtım bedeli.buradan şu anlaşılıyor elektriği üretmek dağıtmaktan daha ucuzmu ...