Elekrik ve Doğalgaz Zamları

Enerji Bakanı Taner Yıldız, dolardaki yükselişin maliyetimizi, ham petrol ve bazen daha da fazla etkilediğini söyledi. Diğer ülkelerde akaryakıt fiyatının düşmesine rağmen bizim ülkemizde sürekli artmasının sebebi nedir sorusuna Yıldız, dolar üzerinden alıp Türk lirası üzerinden sattıkları için durumun böyle olduğu yanıtını verdi.

Elekrik ve Doğalgaz Zamları

Elekrik ve Doğalgaz Zamları

Enerji Bakanı Taner Yıldız, dolardaki yükselişin maliyetimizi, ham petrol ve bazen daha da fazla etkilediğini söyledi. Diğer ülkelerde akaryakıt fiyatının düşmesine rağmen bizim ülkemizde sürekli artmasının sebebi nedir sorusuna Yıldız, dolar üzerinden alıp Türk lirası üzerinden sattıkları için durumun böyle olduğu yanıtını verdi. Bu sene ham petrol fiyatlarının 13-15 Ocak ayına göre kıyasladıklarında %30 oranında bir artış meydana geldiğini ve 46 dolardan 60 dolar seviyesine ulaştığını söyledi. Bizim elimizde ne varsa sanayacilerimiz ve vatandaşlarımızın yararına kullanıyoruz dedi. Dolar artışından çok etkilendiğimiz böyle oluyor yoksa hiçbir şekilde fazladan zam yapma gibi bir durumumuz olmadı. Doğalgazda almış olduğumuz %10.25 lik indirimin yanında birde %19 oranında dolardan gelen bir fark oldu ama biz meydana gelen bu %7-8 oranındaki farkı vatandaşlarımızın aleyhine hiçbir şekilde yansıtmadık. Bu farkı yansıtmış olsaydık doğalgaza %8 oranında bir zam gelmiş olurdu.

 

Gazetecilerin sormuş olduğu; " muhalefetin seçim için vaad ettiği mazotu 1,5 liradan vereceklerini ve doğalgazı dağıtacaklarını söylemeleri hakkında ki görüşleriniz ne" sorusuna " B seçim döneminde sırtında hiç bir şekilde bir yük taşımayan insanların verdikleri vaadlere inanmayın. Bu söylediklerimi bir bakan olarak değil, teknik yönden de yapılan bu açıklamalar ülkenin yönetimine zarar getirecek açıklamalar alanına giriyor. Şuanda motorinin ülkeye girişi zaten 1,8 tutarında. Evet doğalgaz dağıtılacak denildiğini duyuyorum ve buna sadece gülüyorum. Doğalgaz, bizim cari açığımızı arttıran bir kaynak. Bu yüzden bizde valiliklerimize, doğalgaz yerine kükürt ve sülfür oranlarışük olan kömür kullanılması gerektiğini söyledik. Sizlere eğer TKİ yada buna bağlı olan bir kurum yanlış kömür gönderimi yaptıysa bunları geri iade etmenizi söylüyoruz. 

YORUM EKLE