Ekonomisi En Kırılgan Ülke Türkiye

15-19 Haziran haftasında yabancı yatırımcılar 875 milyon dolarlık hisse ve tahvil satışı gerçekleştirerek, son 10 yılın en hızlı çıkışını yakaladı. Yabancı yatırımcılar FED’in faiz artışına gideceği endişesi ve seçim sonrası belirsizlik nedeni ile Türkiye’ye yatırım yapmaktan korktu. İşte ayrıntılar…

Ekonomisi En Kırılgan Ülke Türkiye

Ekonomisi En Kırılgan Ülke Türkiye

ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımına gideceği endişelerini yaşayan yabancı yatırımcılar, buna seçim sonrasındaki belirsizlikte eklenince Türkiye’den son 10 yılın en hızlı para çıkışını gerçekleştirdi. 19 Haziran’da biten haftada Merkez Bankası’nın açıkladığı verilere göre küresel yatırımcılar 875 milyon dolarlık hisse senedi ve tahvil satışı yaptı. Bu yıl bu satışlarla birlikte çıkışlar 4.7 milyar dolara ulaştı. Aynı zamanda bu çıkışlar, Türk varlıklarının fiyatları üzerindeki baskının da artmasına neden oldu. Bu yıl Türk lirası yüzde 12 değer kaybetti. gelişen piyasa tahvilleri arasında tahvil faizleri en hızlı yükselişi gerçekleştirdi.

Türkiye hakkında Oxford Economics tarafından hazırlanan çalışma sonucunda Türkiye genel ekonomik ve finansal şoklara karşı 13 ülke arasında en kırılgan ülke oldu. Türkiye ekonomisi eğer küresel piyasalar Fed’in ilk sıkılaştırmasına kötü tepki verirse sert bir şekilde etkilenecek açıklamasını yapan Oxford Economics’in kıdemli ekonomisti Simon Knapp aynı zamanda Sermaye akışındaki bozulmanın para birimi üzerinde güçlü bir aşağı baskı ve enflasyon ve faizler üzerinde yukarı baskı oluşturacağını söyledi.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE