Ekonomi Bakanı Zeybekçi Açıkladı

İstihdam üretim ve ihracatın büyümeye verdiği katkı anlamında hedeflerimize ulaşacağız ve başarılı bir yıl geçireceğiz. Bir de Euro dolar paritesinde daha doğrusu baz etkisinde 2015 Mayıs ayından itibaren meydana gelen bir toparlanmayla inşallah rakamlarda da iyileşmeler olacak. Şuan Doların aşırı değerli olması Amerikan ekonomisi ihracatı ve büyümesi için olumsuz bir durum. Bu yüzden yüksek değerli doların Amerikan ekonomisini rahatsız ettiğini ve rahatsız etmeye başladığını biliyoruz diye açıkladı. Ekonomi bakanının yapmış olduğu açıklamalrın detayları haberimizin devamında yer alıyor..

Ekonomi Bakanı Zeybekçi Açıkladı

Ekonomi Bakanı Zeybekçi Açıkladı

Çardak ilçesinde yapılan 9 ilden 60 sporcunun katıldığı Valilik Kupası Trap Yarışları'nı izledi atıcı yeleğini giyerek trap atışı yapıldı. Yapılan yarışmada dereceye giren sporculara ödüllerini veren Zeybekci gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye'de atıcılık veya avcılığın devam edilebilen eşit ve adil olduğu sürece güzel bir spor olduğunu belirtti. Bakan gazetecilerin ihracat rakamlarına ilişkin sorusu üzerine 2015'in ihracat rakamlarını ocak ayında 2014 yılı rakamlarını değerlendirerek öngördüklerini bildirerek bu yıl ihracatta pariteden kaynaklanan 10 milyar dolar hammadde fiyatlarından kaynaklanan 10 milyar dolar olmak üzere 20 milyar dolar civarında düşürücü bir etki beklentilerini olduğunu açıklado.

Zeybekçi ihracat miktarında artış olduğunu fakat doların değer kazanmasından kaynaklanan bir gelir kaybı yaşandığını söyleyerek paritenin beklenen oranda olması durumunda bugün ihracatta yukarı yönlü bir artışın ortaya çıkacağını belirterek sözlerine şu şekilde devam etti, ihracat miktarında artış rakamda düşüş yaşanıyor. Biz paritenin 1.14 olmasını hesaplamıştık ama altında bir parite ihracat rakamlarımızı farklılaştırır. İstihdam ve üretimin ihracatın büyümeye verdiği katkı anlamında hedeflerimize ulaşacağız ve başarılı bir yıl geçireceğimizi umuyoruz. Bir de Türk Lirası'nın değer kazanmasıyla ilgili soru üzerine ise dolar avro paritesinin ne olacağının sorulması gerektiğinin altını çizerek doların aşırı değerli olması Amerikan ekonomisi ihracatı ve büyümesi için olumlu bir durum görülmüyor. Yani yüksek değerli doların Amerikan ekonomisini rahatsız ettiğini rahatsız etmeye başladığının farkındayoz. Eğer bu şekilde bir parite yani 1'e yaklaşan parite sürdürülebilir ya da Amerikan ekonomisi için menfaat olarak da kabul edilebilir bir durum değildir diye açıkladı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE