Egzoz Muayenesi Yaptırmayan Araç Sahiplerine Rekor Ceza Verilecek

2020 yılında yürürlüğe giren başlık ile egzoz gazı emisyon oranı muayenesi yaptırmayan ya da hileli yaptıran araç sahiplerine rekor cezalar verilecek.

Egzoz Muayenesi Yaptırmayan Araç Sahiplerine Rekor Ceza Verilecek

Ülkemizde şu anda resmi olarak trafiğe kayıtlı toplam 23 milyondan fazla araç olduğu görülmektedir. Bu araçların ticari ya da ticari olmadığı durumlarına göre TÜVTÜRK muayene istasyonları aracılığı ile yılda bir kere ya da iki yılda bir kere olmak üzere muayeneleri yapılmaktadır. Bu muayenelerde aracın trafiğe çıkmasının uygun olup olmadığı, eksik bir şeyinin olup olmadığına bakılarak onay ya da red verilmektedir. Araçların muayene edilmesi gibi yine egzoz gazı emisyon oranlarına bakılması içinde araçlara egzoz muayenesi yapılmaktadır. Fakat egzoz muayenesini önemsemeyen şu an Türkiye'de 2 milyon civarı araç olduğu biliniyor. İlgili araçların plakaları EGEDES sistemine kayıtlı ve bu araçlara rekor cezalar verilecek.

EGZOZ CEZALARI 3 BİN 790 LİRAYA KADAR ÇIKACAK

Ülkemizde muayenesi yapılmış ancak egzoz muayenesi yapılmamış toplam 2 milyon araç bulunuyor. Bu araçların sahiplerinin bilgileri ve araçların plaka bilgileri EDEGES sistemlerine kayıtlı şekilde bulunuyor. Araçların trafiğe çıkmasına rağmen egzoz gazı muayenesi yaptırmayan sürücülere bin 895 lira (1.895 TL) ceza kesilecek. Egzoz gazı muayenesini hileli şekilde yaptırmış ya da yaptırdıktan sonra başka yöntemler ile egzoz gazı emisyonunu normalin üstüne çıkarmış olan kişilere ise 3 bin 790 lira ceza kesilecek. 2019 yılında bilindiği üzere bazı araçlara rastgele egzoz gazı emisyon ölçümleri yaptırılmış ve cezalar kesilmişti.

YORUM EKLE