Doların Ateşi Yükseldi, Serbest Piyasada Dolar Ne Kadar?

Dolar haftayı yüksek seviyede kapattı. Peki doların bu yükselişi neye bağlı? Dolar ne kadar? İşte ayrıntılar…

Doların Ateşi Yükseldi, Serbest Piyasada Dolar Ne Kadar?

Dolar haftayı yüksek seviyede kapattı. Peki doların bu yükselişi neye bağlı? Dolar ne kadar? İşte ayrıntılar…

SİYASET

Hükümet kurma çalışmalarının başarıya ulaşacağına ilişkin kaygılar geride bıraktığımız iki haftaya göre artmış durumda. Piyasaların en sevmediği konu siyasi belirsizliktir. Çünkü sahibi bilinmeyen bir işin nereye varacağı bilinmez. Bugün Türkiye'de ciddi bir siyasi belirsizlik var. Erken seçim sürekli gündeme geliyor. Seçim demek yeni bir belirsiz süreç demek. Kısa vadede siyasi belirsizliğin ortadan kalkacağını telaffuz etmemiz çok güç. Yani siyasi cepheden gelen haberlerin başta döviz olmak üzere piyasaları olumsuz etkilemeye bir süre daha devam edeceğini söyleyebiliriz.

 

İÇ-DIŞ GÜVENLİK

Terör örgütleri yine gündemin ilk sıralarına tırmandı. İçerdeki terör saldırılarının yanı sıra Suriye sınırındaki sıcak çatışma piyasaların tansiyonunu iyice yükseltti. Kısa vadede bu gerilimin azalacağına ilişkin henüz net bir veri elimizde yok. Piyasaların bu cepheden de olumsuz etkileneceğini söylemeliyiz.

 

EKONOMİK GELİŞMELER

Amerikan Merkez Bankası'nın eylül ayından itibaren faiz artırma ihtimali iyice yükseldi. Bu Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri olumsuz etkileyecek. Uluslararası kuruluşlar bunu Türk Lirası'nın keyfini kaçıracak bir gelişme olarak yorumluyor. Son dönemde açıklanan veriler de pek olumlu değil. Cari açık düşmüyor, büyüme istenildiği gibi değil, enflasyon ise kurlara takılmış durumda. Yani ekonomi cephesindeki gelişmeler de olumlu değil.

 

MERKEZ BANKASI

Bütün bu olumsuzluklara karşı durabilecek silahlar ise Merkez Bankası'nın elinde. Ancak orada da belirsiz var. Merkez Bankası önümüzdeki dönemde bağımsız hareket edecek mi, etmeyecek mi? Dün döviz depo faizini yarım puan düşürmesi Merkez Bankası'nın piyasaları yakından izlediğini gösteriyor. Banka, 'ben buradayım' diyor. Bu olumlu. Ancak kurların aşırı oynaklığı durumunda Merkez'in 'faiz artırımı' vs. silahlarını çekip çekemeyeceğine ilişkin 'bağımsızlık' belirsizliği sürüyor.

 

İŞİ BİLİME BIRAKALIM

Farkındaysanız terazinin olumsuzluk kefesi ağır bassa da o kadar çok belirsizlik var ki doların önümüzdeki dönemde nasıl bir seyir izleyeceğini tahmin etmemiz çok güç. Bu durumda gelin işi bilime bırakalım ve teknik analiz ne diyor bakalım. Son dönemde pazar günleri yayınlanan isabetli yazılarıyla dikkat çeken Hürriyet'in teknik analiz uzmanı Zeynel Balcı diyor ki: "Kısa ve orta dönemli çıkış trendi sürüyor. Geçtiğimiz günlerde görülen kar satışlarına bağlı düşüş alım fırsatı olarak görüldü. Devam eden çıkış hareketinde 2.76 seviyesi ara direnç noktası olmak üzere 2.81 test etmesi muhtemel direnç noktaları. 2.81 daha önce satışların görüldüğü zirve seviyesi olması açısından daha önemli. Bu seviyelere hareketlenmelerde tekrar kar satışlarıyla karşılaşabilir.

 

YORUM EKLE