Dolar Seviyeyi Aşacak Mı? İşte O Korkutan Dolar Tahmini !

Uzun süredir yüksek seviyelerde gezen Dolar'ın tekrardan yükselişe geçmesi bekleniyor. Merkez Bankasının faiz indirimleri ve diğer gelişmeler Doları etkileyeceği belirtiliyor.

Dolar Seviyeyi Aşacak Mı? İşte O Korkutan Dolar Tahmini !

Türkiye’nin özellikle Suriye operasyonu dolarda dalgalanmalar yaşanmaya başlamış ve operasyon sırasında 5,90 sevilerine kadar çıkan dolara ilişkin yapılan yorumlarda yeni haftada korkutan yükseliş gerçekleşeceği iddia edilmektedir. Buna göre Suriye'de mutabakat sağlanması ile birlikte düşüşe geçen dolar yeniden yükselişe geçen dolar hakkında yapılan uzman yorumları haberimizin devamında yer almaktadır.

Türkiye’de Doları Etkileyen Unsurlar

Doların sadece bugün değil daha öncesinde de sabit kalamamasının ardında yatan sebepler arasında ABD’nin resmi para birimi olan doların değerli olmasını istememesi, Türkiye’de Forex ve diğer yatırım unsurları ile spekülatif işlem yapmanın önüne geçilmesi ve ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimi ve diğer kararlarının piyasayı etkilemesi yer alıyor.

Diğer yandan TCMB tarafından dün yapılan Para Politikası Kurulu toplantısında, Politika Faiz Oranı 250 baz puan düşürülerek %14.00 düzeyinde kararlaştırıldı. Bu karardan sonra piyasada USDTRY paritesi 5.7313 seviyesinden 5.7784’e kadar yükseldi. Yükselişin devamında 5.8400 ve 5.9700 direnç olarak görülebilir.

Karar Sonrası Dolara Talep Artacak

Merkez Bankası kararı sonrası 7500 ve 5.6275 destek oluşturan dolar destekler;5.7500-5.6275-5.5400, dirençler;5.8400-5.9700-6.1490 olarak gerçekleştiğinde Merkez Bankasının faizleri düşürmesi dolara olan talebi arttıracak. Bu konuda uzmanlar ise göstergeler çerçevesinde yatırımcılara dikkatli olmaları yönünde uyarılarda bulunan Cemal E. borsa da yabancı yatırımcının alımlarına dikkat çekerek bir geri çekilme yaşansa da kısa süre de toparlanmanın gerçekleşebileceği ifade etti.

YORUM EKLE