Dolar Rekor Kırmaya Devam Ediyor!

Dolar aldı başını gidiyor.Dolar rekor kırmaya devam ediyor.Dolar son artış ile birlikte 3.06'dan ilerlemeye devam ediyor.

Dolar Rekor Kırmaya Devam Ediyor!

Dolar aldı başını gidiyor.Dolar rekor kırmaya devam ediyor.Dolar son artış ile birlikte 3.06'dan ilerlemeye devam ediyor.

 

Dolar/TL ve sepet kur rekor tazeledi. Dolar/TL 3.06`nın üzerine çıkarken, Sepet bazında TL ise 3.2500 ile tarihi zirvesini gördü.Dolar Türk Lirası karşısında 3.06 seviyesinin de üzerine çıkarak güne rekorla başladı. Sepet bazında TL ise 3.2500 ile tarihi zirvesini gördü.

 

Asya seansı sırasında TL'nin yüzde 0.8 düşmesi ile kur, 3.0653 seviyesine kadar çıkarak tarihinin en yüksek seviyesine ulaşan kur yıla 2,3280 seviyesinden başlamıştı. Yıl içinde 2,2727'ye kadar gerilemişti.

 

Euro/TL ise 3,4445 seviyesine kadar yükselirken, tarihi zirvesine yaklaştı. Euro'da tarihi zirve 3.47 düzeyinde.

 

YÜKSELİŞ DEVAM EDECEK Mİ?

 

ALB Forex Analisti ve UZMANPARA yazarı Rıdvan Baştürk, dolar/TL’de tarihinin zirve seviyeleri güncellenmeye devam ettiğini ifade ederek "Dün gün içerisinde gelişmekte olan para birimlerinin çoğu dolar karşısında değerli konumdayken TL’nin negatif ayrıştığını gözlemlemiştik. Yurtiçinde yaşanan terör olayları sonrası tansiyonun her geçen gün artması TL’deki mevcut zayıflığın devamını sağlamaktadır. Dün Asya seansında kar satışlarıyla 2,99 seviyesine kadar gerileyen kur için bu seviyelerin alım fırsatı olduğunu belirtmiştik. Yurtiçinde siyasi belirsizlik, terör eylemleri ve ekonomik sorunlar çözülmediği sürece kurda trendi değiştirecek bir durum söz konusu değil. Kar satışlarından kaynaklı geri çekilmeler ise alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Yurtdışına bakıldığında ise Fed’in 17 Eylül’deki faiz toplantısına az bir süre kaldı. Bu toplantıya kadar geçecek süre de gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturmaya devam edecektir. Dolar endeksine baktığımızda 96.00 seviyesi üzerindeki hareketler kurdaki yukarı yönlü hareketleri desteklemektedir" dedi.

 

MERKEZ'DEN MÜDAHALE GELİR Mİ?

 

TL’deki zayıflık kapsamında euro/TL paritesinin de sabah saatlerinde 3,44 seviyesinin üzerini test ettiğine dikkati çeken Baştürk "Hem dolar/TL hem de euro/TL’de yaşanan yukarı yönlü hareketler neticesinde sepet kur 3,25 seviyesine yükselerek tarihi zirve seviyesini yeniledi. Sepet kurda yaşanan bu yukarı yönlü hareketler sonrası gözler Merkez Bankası’na çevrilmiş olsa da Merkez’den bir müdahale gelmesi zor görünmektedir.

 

Teknik açıdan yukarıda dikkat edilmesi gereken seviye 3,0620 olarak gözükmektedir. Kurun gelişmelerle birlikte bu seviyesi aşması durumunda 3,0840 ve 3,10 seviyelerine doğru alımlar görebiliriz. Kar satışlarından kaynaklanabilecek geri çekilmelerde ise 3,0260 ve 3,0070 seviyeleri ön planda olacaktır. Kurda yaşanabilecek geri çekilmeler alım fırsatı olarak değerlendirilebilir" diye konuştu.

Gazetevatan

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE