Dolar Hareketlenmeye Başladı

Uzun süredir durgun olarak seyreden dolar birden hareketlendi ve dün 16 Marttan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Doların bu yükselişinde FED tutanaklarının büyük etkisi oldu. İşte ayrıntılar…

Dolar Hareketlenmeye Başladı

Dolar Kışını Göstermeye Başladı

Doların baharı sona erdi. Uzun süredir durgunluğunu sürdüren dolar, dün 2,64 TL2yi gördü. 16 Mart’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaşan doların hızlı tırmanışı devam ediyor. FED’in önceki gün tutanaklarını açıklamasının ardından tırmanışa geçen Dolar bütün dünya genelinde değerlendi. Haziran’da faiz artırımının yapılabileceğinin açıklandığı FED tutanakları doların yükselişine hız kazandırdı.

 

Dünkü yükselişe karşı Merkez Bankası, günlük döviz satım ihalesi koşullarında değişiklik yaptı. Merkez Bankası’nın Günlük döviz satım ihalesinde açıklanan değerin yüzde 50 fazlasına kadar artırım yapabilme yetkisi bulunuyor. Bunu kullanan Merkez bankası bu ifadeyi değiştirerek 30 Milyon Dolar fazlası yaptı. Bu sayede geçtiğimiz gün 20 milyon dolar olarak açıklanan döviz satım ihalesinin miktarı da dün 50 milyon dolara yükseltildi. Merkez Bankası’nın yaptığı bu hamle de dolar kurunun değişmesine yetmedi. Dolar kuru yine 2,63 lira seviyelerinde işlem gördü. Dolar günü serbest piyasalarda 2,6270 lira civarında kapattı. ABD istihdam verilerinin açıklanması ile haftaya 2,57 lira seviyelerinde başlayan dolar, hafta içinde sürekli artarak 2,6410 seviyelerine kadar çıktı. Benzer ülke paralarındaki değer kaybı Türk Lirası’nda da devam etti.  

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE