Devletten Gençlere 2019-2020 Yılı 100 Bin TL Destek

Devlet,kırsal tarım yapmayı düşünen üniversiteli gençlere 100 bin TL ye kadar hibe kredisi imkanı sağlıyor.İlgili bölümleri bitiren üniversiteli gençlere hibe verilecektir.

Devletten Gençlere 2019-2020 Yılı 100 Bin TL Destek

Devletin kendi işini kurmak isteyen gençlere verdiği desteğin yanı sıra aynı zamanda bir tarım ülkesi olarak, tarımsal üretim ve çeşitliği arttırmak, verimli ürünler elde etmek gibi birçok amacı yerine getirmek için de gençleri tarıma yönlendirmek üzerine çalışmaları bulunmaktaydı. Bu çalışmalardan biri de dün itibari ile 1310 karar sayısı ile yürürlüğü giren Cumhurbaşkanı Kararı’dır. Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Ellerin Desteklenmesine İlişkin Karar’a göre kırsal kalkınmayı sağlamak ve desteklemek adına belirli tarım alanlarından projesi olan, ürün yetiştirmek ve tarım yapmak isteyen gençlere 100 bin₺’ye kadar hibe desteği verilmesine karar verilmiştir.

Tarımsal Üretim Gerçekleştirecek Gençlere 100 Bin TL Destek

Resmi Gazete’de dün itibari ile yürürlüğü giren karar ile birlikte nüfusu 20.000’den az olan yerleşke ve köylerde tarımsal üretim ile ilgili bir proje hayata geçirmek isteyen üniversite mezunu gençlere, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 100.000 ₺’ye kadar hibe desteği sağlanacaktır.

Buna göre yayınlanan kanuna göre ilk önce 2019 ile 2020 yılları arasında sadece Düzce, Mardin, Amasya ve İzmir illerindeki kırsallarda yaşayan ya da yaşamayı taahhüt eden gençlere bu destek sağlanacak. Ayrıca bu destekten yararlanmak isteyen gençlerin ise tarım, ormancılık, gıda, su veya hayvancılık alanlarında ön lisans veya lisans mezunu olma şartı aranmaktadır.

Gençler tarafından yapılacak olan proje konuları ise hayvansal üretim, bitkisel üretim, su ürünleri üretimi ve yöresel tarım ürünleri ile tıbbi aromatik bitkiler konuları üzerine olacak. Resmi gazetede yer alan 1310 sayılı karara ulaşmak için: //www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/07/20190712.pdf

(ya da Buraya Tıklayınız. sadece ilgili karar)

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2019, 13:48
YORUM EKLE