Devletten Birçok Kalemde Yardım Nasıl Alınır, Başvurulur?

Korona salgını nedeni ile devlet tarafından bir çok kalemde yardım ödenekleri hazırlanıyor. Dar gelirli vatandaşlar birden fazla kalemde nasıl yardım başvurusunda bulunabilirler ?

Devletten Birçok Kalemde Yardım Nasıl Alınır, Başvurulur?

Korona virüs sebebi ile zor zamanlar yaşamaktayız. Bu süreçte ise diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de vatandaşların hem sağlıklarını korumaları hem de ekonomik durumlarını idame ettirmeleri için yardım ve destek uygulamaları sağlanıyor. Ülkemizde de devlet tarafından birçok kalemde yardım, maddi ve ayni yarımlar gerçekleştiriliyor. Bu yardım ve desteklerden yararlanmak isteyenler için Türkiye gazetesinin hazırlamış olduğu rehber şu şekilde.

Gıda ve Hijyen Yardımı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından sağlanan ve dar gelirli ailelere verilen bu destekte ailelerin başta gıda olmak üzere temel ihtiyaçlarını karşılamaları sağlanıyor. Bu destekten yararlanmak isteyenlerin ise resmi ikametgahın bulunduğu il veya ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bir dilekçe ile T.C. Kimlik Numarası içeren bir nüfus cüzdanları ile başvurulması gerekmektedir. Bu yardım, hane içinde kişi başına düşen geliri 701,32 düşük olanlara yapılmaktadır.

Elektrik Desteği

Aynı şekilde bu destek de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından sağlanmaktadır. Hak sahibi, T.C. kimlik numarası ve elektrik faturası ile PTT şubesine giderek başvuru yapabilmektedir. Yardım alamayanlar yine resmi ikametgahın olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına dilekçe ile başvurabilir.

1-2 kişilik hanelere aylık 75 kWh, 3 kişilik hanelere aylık 100 kWh, 4 kişilik hanelere aylık 125 kWh, 5 ve daha fazla kişilik hanelere aylık 150 kWh karşılığı ödeme yapılmaktadır.

Ev Tamiri Desteği

Özellikle evde oturamayacak kadar hasar var ve tadilat, tamirat gerekli ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla ihtiyaca göre 15, 20 ve 25.000 TL’ye kadar destek verilmektedir. Bireyler aynı şekilde T.C. kimlik numarası ve dilekçe ile vakıflara başvuru yapmalıdır.

İlgili yardımlara başvurudan sonra dönüş yapılmadığı durumda konuyla ilgili olarak ikamet ettiğiniz Valiliğe/Kaymakamlığa şikâyet etmek mümkündür.

YORUM EKLE