Devletten Annelere 5 Bin 50 TL Destek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yeni doğum yapan annelere çocuk parası ve süt parası adı altında devlet desteğinde bulunuyor.Bilmeyenler için bu yardımların nasıl olduğu hakkında bir yazı hazırladık.Destekten yararlanmak için neler yapmak gerekiyor? Destekten kimler yaralanabilir? Haberimizin devamında detayları öğrenebilirsiniz.

Devletten Annelere 5 Bin 50 TL Destek

2017 yılının sonuna kadar dünyaya gelen 3 milyon 77 bin 206 bebek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından annelere Devlet Desteği sağlandı.2018 yılında ise 500 bin'den fazla dünyaya yeni gelen bebekler için Devlet Desteğinde bulunuldu. Devlet Desteği adı altında 3 milyon'a yakın anneye 1 milyardan tl'den fazla yardım da bulunuldu.Annelere yapılan bu devlet desteği yurt içi ve yurt dışında doğan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve mavi kart'a sahip olan bebekler için geçerli.

5 BİN 50 TL DEVLET DESTEĞİ

Doğum yardımından yaralanabilmek için annede aranan tek şart bir işte çalışıyor olması. Anneler,birinci bebek'te 300,ikinci bebek'te 400,üç ve daha sonraki doğacak bebekler için 600 tl ödeme alabiliyor.Ödemeler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından gerçekleştiriliyor. Bu destek dışında yapılan bir destek daha var; o da süt parası.Süt parasının miktarı her yıl güncellenmektedir.Bu yıl ki süt parasının miktarı ise 149 tl olarak belirlenmiştir. Doğum yaptıktan sonra izine ayrılan anneler çalışamadıkları zamanın ücretini işgöremezlik adı altında alıyor.Bu ödemenin miktarı ise bu yıl en az 5 bin 50 tl olarak belirlendi.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 19:40
YORUM EKLE