Coin Vergilendirmesinde Süreç Nasıl İşleyecek! (Bitcoin, Litecoin, Ethereum vb)

Coinlere vergi geliyor. Hesap bilgileri Maliye tarafından talep edildi. Peki bundan sonra ki süreç nasıl işleyeyecek?

Coin Vergilendirmesinde Süreç Nasıl İşleyecek! (Bitcoin, Litecoin, Ethereum vb)

Ülkemizde coin alış verişlerinin giderek artmasından sonra geçen aydan beri her an vergi kanununun çıkarılması yönünde ortada bir çok açıklama dolaşmaktaydı. Dün ilgili konu resmiyet kazandı. Borsalardan coin alımı satımı yapan, coin numarası olan, coini olan, coin sayfalarına üyeliği bulunan tüm kişilerin bilgileri istendi. Buna göre vergi coin sistemi için geliyor. Peki süreç nasıl işleyecek? Geçmişe dönük 5 yıllık gelir vergileri talep edilecek mi?

Süreç Nasıl İşleyecek?

Hazine ve Maliye Bakanlığı borsalardan coin alımı satımı yapan, coin üyeliği bulunan, coin hesap numarası bulunan tüm kişilerin hesap geçmişleri dahil olmak üzere bilgileri talep etti. Buna göre alışveriş yapan tüm bireylerin coin hesap numaraları ivedilikle bakanlığa birkaç gün içerisinde ulaştırılacaktır. Ardından ilgili konuda verilen karara göre değerlendirmeler yapılacaktır. Geçmişe dönük 5 yıllık gelir vergisi alınması planlanırsa ilgili hesapların vergi dairelerine dağıtılması ve vergi dairelerinden incelemelerin başlamasına mütakıp para kazanan kişilerin gelir vergisi ödemesi üzerine dairelere davet edilmesi beklenmektedir.

Alım Satım Komisyonu Artacak Mı?

Altın - borsa gibi ürünlerde alım ve satımda vergiler alınabilmektedir. İlgili vergilerin coinlere gelip gelmeyeceği bilinmiyor. Yani elde iki senaryo bulunuyor. İlk senaryo internetten para kazanan kişilerin banka hesapl bilgileri üzerinden son 5 yıllık kazançlarına yönelik alınan vergiler gibi bir sistemin getirilmesi, ikinci senaryo ise bundan sonraki tüm alım ve satımlara ek komisyonuın gelmesi (binde 2, binde 5 vb.) gibi gözüküyor. Vergilendirmenin nasıl yapılacağı açıklanmadığı için konu bilinmemektedir.

YORUM EKLE