Çiftçilere Tohum Desteği! Nohut Alımında Çiftçilere Destek Verilecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının resmi internet sitesi üzerinden yayımlanan duyuruda çiftçilere tohum desteği kapsamında nohut alımlarında tam 4 bin 40 tl destek sağlanacağını duyurdu. Peki açıklamanın detaylarında neler vardı? Fakıbaba açıklamasında başka nelere yer verdi? Haberimizin devamında detayları açıklıyoruz.

Çiftçilere Tohum Desteği! Nohut Alımında Çiftçilere Destek Verilecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının resmi internet sitesi üzerinden nohut alımlarıyla ilgili çiftçileri yakından ilgilendirecek bir duyuru yayımladı. Yayımlanan duyurunun satır başlıkları ise şu şekilde oluştu: Bakan Fakıbaba nohut alımlarında çiftçilere tohum desteği kapsamında 4 bin 40 tl ödeme yapılacağını duyurdu. Peki Fakıbaba'nın açıklamalarının detaylarınde neler yer aldı?

TOHUM DESTEĞİ KAPSAMINDA ÇİFTÇİYE 4040 TL

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının resmi internet sitesi üzerinden tohum desteği kapsamında nohut alımlarında çiftçilere 4 bin 40 tl lik bir destek sağlanacağı açıklandı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, nohut alımlarıyla ilgili olarak açıklamasında şu detaylara yer verdi: Türkiyenin bakliay üretiminde önemli bir yeri olan nohutun bu sene yüzde 17 lik bir artış göstererek 550 bin ton olacağını tahmin ettiklerini üretimde olacak olan artıştan dolayı çiftçilerin mağdur edilmemesi adına Toprak Mahsulleri Ofisinin nohut alımı yapmasına karar verdiklerini, Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğünün 2 Temmuz 2018 tarihi itibari ile nohut alımı yapmaya başlayacağını ton başı nohut alımı fiyatını 3250 tl olarak belirlediklerini ilave olarak prim, mazot, gübre, sertifikalı tohum desteği ile beraber 792 tl ile beraber ton başına çiftçilerin eline geçecek olan miktarın 4 bin 40 tl olduğunu, sattıkları ürünün bedellerinin 10 gün içerisinde çiftçilerin hesaplarına yatırılacağını, 2018 yılı nohut alımlarının tüm çiftçiler için hayırlı olmasını dilerim sözleriyle açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 03 Temmuz 2018, 12:40
YORUM EKLE