CHP'den TÜİK'e Sert Çıkış! Verileri Nasıl Hesapladığı Açıklamalıdır İfadesi

CHP tarafından TÜİK'e sert bir çıkış yapılarak ilgili verileri nasıl hesapladıklarının açıklanması gerektiği belirtildi.

CHP'den TÜİK'e Sert Çıkış! Verileri Nasıl Hesapladığı Açıklamalıdır İfadesi

Ülkemizin kamu kurumları arasında yer almakta olan Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK bilindiği üzere yılın belli dönemleri, belli haftaları ve belli aylarında kamuoyuna pek çok konuda hesaplamaları ile açıklamalar yapmaktadır. Örneğin enflasyon aylık ve yıllık bazlarda ne durumda, işsizlik yüzdesi kaç, hangi yaş grubunda Türkiye genelinde yüzde kaç işsiz bulunuyor, ekonomik alım gücü ne seviyede, asgari ücret ne kadar olmalıdır, 4 kişilik ailenin geçinmesi için en az gereken miktar vb. gibi konularda Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK hesapladığı verileri hem internet sitesinden hemde basın mensuplarına paylaşmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi CHP'den bugün Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK'e sert bir çıkış yapıldı ve veriler ile oynandığı iddia edildi.

VERİLER NASIL HESAPLANIYOR AÇIKLANSIN

Cumhuriyet Halk Partisi CHP cephesinden yapılan açıklama da Türkiye'de çalışabilen nüfus oranı yani çalışabilecek kişi sayısının her geçen gün arttığı fakat Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK'in verilerinde Türkiye'de iş olduğu ancak çalışacak işçinin olmadığının belirtildiği duyuruldu. Yine bunu yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi CHP gıda enflasyonunun artmasına rağmen Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK'in sepetteki ürünleri azalttığı belirtilirken bunun suç teşkil ettiği ve yapılan hesaplamaların nasıl gerçekleştirildiği hakkında açıklama yapmaları gerektiği konusunda duyuru yaptı.

YORUM EKLE