Çevre Bakanlığı Ücretli Poşetlere Yeniden El Attı! İşte Yeni Düzenlemenin Detayları

Çevre Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan ücretli poşet sistemine, yeni bir düzenleme getirilerek; farklı fiyatlardan farklı market ve mağazalarda poşetlerin satılmasının önüne geçilecek...

Çevre Bakanlığı Ücretli Poşetlere Yeniden El Attı! İşte Yeni Düzenlemenin Detayları

1 Mayıs 2019’da yürürlüğü giren Çevre Kanunu ile ücretli poşet uygulamasında yeni düzenlemelere gidildi. Bu kapsamda 1 Mayıs 2019’tan itibaren yeni bir uygulama geliyor. Market alışverişleri sonrasında istediğimiz kadar almakta özgür olduğumuz plastik poşetler Çevre Kanunu ile beraber ücretli hale gelmişti. Kanun kapsamında market poşetleri 25 kuruş olurken, mağaza poşetleri ise büyüklüklerine göre fiyatlandırılıyordu. Öyle ki bazı mağazalarda poşet ücretleri 1 liraya kadar satılıyordu. Konu hakkında vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine yeni bir düzenleme yapıldı.

FİYATLAR 25 KURUŞA SABİTLENECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, poşet ücretleri hakkında gelen yoğun şikayetleri değerlendirerek, 1 Mayıs 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ücrette düzenlemeye gitti. Türkiye genelinde mağazalar dahil olmak üzere poşetler 1 Mayıs 2019 tarihinden itibaren 25 kuruş olacak. Mağazalarda artık büyük poşetler için daha yüksek ücret talep edilemeyecek. Konuyla ilgili olarak Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, çevreyi korumak için vatandaştan alınan bu ücretin marketler tarafından kara çevrilmesinin doğru olmadığını ve bunun yerine taban fiyatı 15 kuruş olarak belirleyerek gelirin tamamının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gitmesi gerektiğini söyledi. Bununla birlikte Eroğlu, mağazaların poşet paraları ile kar elde ettiklerini ve şimdiye kadar poşeti müşterilere bedavaya veren marketlerin 25 kuruş ücretten kendilerine aldıklarını aynı zamanda 10 kuruş ile kar elde etmeye çalıştıklarını ifade etti.

YORUM EKLE