Çaykur 40 Bin Kişiye İş İmkanı Sağlıyor

Özel sektördeki çay fabrikaları ve sektörle ilgili çeşitli iş kollarında Çaykur yaklaşık 40 bin kişilik iş alımı yapacak. İşte ayrıntılar…

Çaykur 40 Bin Kişiye İş İmkanı Sağlıyor

Çaykur 40 Bin Kişiye İş İmkanı Sağlıyor

Çay sezonu öncesi yaklaşık 204 bin üretici çay hasadı için gerekli araç gereçlerin temini için alışveriş yaparak esnafı sevindiriyor. Genel Müdürlüğü'ne bağlı 47 ve özel firmalara ait 116 fabrika ile çay alım yerleri nakliye işleri ve yevmiyeyle sektöre bağlı diğer iş kollarında çalışacak yaklaşık 40 bin kişi çay sezonunda alım yapılacak. İşkur üzerinden çaykurun çalışmalarını tamamlamasıyla gelecek ay kurayla belirlenecek 3 bin 500 yeni işçi daha sektörde görevlendirilecek. İşe alınan işçiler yaş çay sezonunda 120 ile 150 gün arasında görev alacak. Karadeniz'de geçen yıl 26 Nisan'da başlayıp 15 Ekim'de sona eren yaş çay alım sezonunda yaklaşık 1 milyon 270 bin ton yaş çay üretimi gerçekleşmiş 600 bin ton civarındaki bölümü Çaykur yaklaşık 670 bin tonu ise özel sektör tarafından alınarak kuru çay yapılmıştır.

Ticaret Borsası Rize Başkanı Mehmet Erdoğan AA muhabirine yaptığı açıklamada sezon hazırlıklarının tamamlandığını ÇAYKUR'un 29 Nisan'dan itibaren alımlara başladığını belirterek özel sektörün ise bakım onarım çalışmalarını sürdürdüğünü açıkladı. Şuan çay tarımının başlamasıyla bölgede ekonominin çok daha canlılık kazandığını vurgulayan Başkan geçtiğimiz yıl özel sektörde 9 bin kişi tarlada çalışan 50 bin kişilik iş gücü Çaykur'da ise 12 bin civarında çalışan iş gücü bulunuyordu. Yine bu sene bakıldığında da bölgede işveren işçi sıkıntısı olmayacaktır. 3 bin 500 yeni işçi alımıyla da çaykur'un bölgeye önemli bir katkısı olacaktır. İşçiler devlet kurumu olduğu için daha çok Çaykuru tercih ediyor. Bu iş mevsimlik bir iş de olsa başlayıp daha sonra bir şekilde yıllık çalışmak için çabalıyor diye belirtti. Doğu Karadeniz bölgesin de özellikle Rize'de çok fazla işsizlik sorunu olduğunu düşünmediğini belirterek sistemin çok net olarak oturmamasından dolayı insanların eline geçen rakam düşük olabilir ama çay sektöründe çalışan hiç kimsenin maaşı asgari ücretin altında değil üzerinde olacaktır diye açıkladı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE