Çalışmayan ve Okumayan Gençlere Müjde! 17 Bin Euro Hibe Desteği!

15-29 yaş aralığındaki gençlerin iş gücü piyasasına girmelerini sağlamak için Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yeni bir proje ortaya çıkarıldı. İşte detaylar.

Çalışmayan ve Okumayan Gençlere Müjde! 17 Bin Euro Hibe Desteği!

Son zamanlarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de işsiz nüfusun artması ve özellikle genç işsizlik oranının yükselmesi sonucunda gençlere istihdam desteği ve iş kurmaları için hibe ve yardımlar devlet tarafından uygulamaya konulmaya başlıyor. Bu destek ve yardımlardan biri de eğitimde ve iş hayatında olmayan 15-29 yaş arası gençlerin işgücü piyasasına girmesine yönelik projeler için yeni bir destek program olup ilgili program Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından tanıtıldı. İşte programa ilişkin detaylar.

Bakan Selçuk Hibe Programını Duyurdu

Eğitim hayatına devam etmeyen, bir işte de çalışmayan 165 ile 29 yaş arasındaki gençlerin işgücü piyasasına katılması için uygulamaya konacak olan hibe programı Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından tanıtıldı. Selçuk tarafından program ile ilgili olarak “"Programa; sosyal politika ve/veya gençlik alanında çalışan sivil toplum kuruluşları, kooperatifler, kalkınma ajansları, teknoloji geliştirme bölgeleri, yerel yönetimler, kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşları, üniversiteler, işçi sendikaları, işçi ve işveren konfederasyonları başvuruyor. Kurum ve kuruluşların NEET'lere ulaşarak İŞKUR'a kayıtlı olmalarını sağlamaları, mesleki, girişimcilik, işbaşı, sosyal beceri eğitimleri vermeleri amaçlanıyor" açıklaması yapıldı.

İŞKUR ile Ortak Uygulanacak

Selçuk tarafından ayrıca "Kurum ve kuruluşların NEET'lere ulaşarak İŞKUR'a kayıtlı olmalarını sağlamaları, NEET'lerin istihdam edilebilirliğini artırmak amacıyla mesleki eğitimler, girişimcilik eğitimleri, iş başı eğitim, bilgisayar kullanımı, yabancı dil gibi temel beceri eğitimleri, iletişim, motivasyon, kararlılık gibi sosyal beceri eğitimleri vermeleri, İŞKUR il müdürlükleri ile yakın iş birliği içerisinde gençlere Bireysel Eylem Planları (BEP) hazırlamaları ve gençlere iş arama ödeneği ve taşınma yardımı verilerek aktif iş arama süreçlerinin desteklenmesi, eğitimlere katılan gençlere günlük cep harçlığı verilmesini amaçlıyoruz” ifadelerine yer verilirken ilgili programa ulaşmak isteyenler için ise ilgili linke//bit.ly/2Q7AXfaadresinden ulaşmak mümkündür.

YORUM EKLE