Çalışmayan Kadınlara Emeklilik ile 1500 TL Maaş!

Herhangi bir işte çalışmayan ve emekli olmak isteyen kadınlara müjde ! Ev kadınları artık isteğe bağlı emekli olabilmektedir. Emekli maaşları ise 1500 TL şeklindedir.

Çalışmayan Kadınlara Emeklilik ile 1500 TL Maaş!

Ülkemizde çalışmaya zaman bulamayan, çalışma isteyip de iş bulmayan ve diğer birçok nedenden dolayı çalışma fırsatı bulamayıp emekli olamamış binlerce ev hanımı bulunmakta olup özellikle bu vatandaşları sevindirecek bir haber bulunuyor. Buna göre SGK kanununda yer alan değişiklik ile isteğe bağlı emeklilik ile ev kadınları da emekli olabilmekte olup ilgili prim sayılarını tamamlayanlar için bin 500 TL emeklilik maaşı sağlanıyor. 2020 yılında da süren uygulama hakkında, başvuru şartları, başvuru şekli ve diğer detayların yer aldığı bilgiler şu şekildeaçıklanmıştır.

Kimler Uygulamadan Yararlanabiliyor?

İlgili emeklilik ile çalışmayan ev kadınları başta olmak üzere birçok kişi de yararlanmakta olup bu noktada herhangi bir çalışması olmayan, emekli sandığı, SSK ya da BAĞ-KUR güvencesi olmayan, 65 yaşını aşmamış olmak şartlarını sağlamak şartı ile emeklilik hakkı kazanmak mümkündür.

Çalışmadan emekli olmak isteyenlere de isteğe bağlı olarak her ay 750,44 TL olmak üzere 25 yıl prim karşılığı 225.000 TL ödeme yapılması gerekmektedir.

Nasıl, Nereye Başvuru Yapılır?

İlgili emeklilik hakkından yararlanmak isteyenlerin ikametgahın bulunduğu il/ilçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına bir dilekçe ile T.C. Kimlik numarası içeren bir nüfus cüzdanıyla başvurmaları gerekmektedir.

Ne Kadar Ödeme Yapılır?

Bireyin kendisi ve eşi dikkate alınmak suretiyle kişi başına düşen ortalama aylık geliriniz, (Asgari ücretin aylık net tutarının 1/3'ünden) 801 TL'den az ise, 1. yaş aylığı bağlanacak olup hali hazırda uygulanan torba yasa ile 3 ayda bir toplu ödeme şeklinde 1500 TL ödeme yapılmaktadır. 3 ayda bir toplu 1500 TL almanın yanı sıra herhangi bir GSS primi yatmadan SGK'nın tüm sağlık yardımlarından faydalanmak da bu kapsamda mümkün.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sevda
Sevda - 2 yıl Önce

Bn 32 yaşi dayım 3 cocugum var bnde bundan yararlanmak isterim

Eyt
Eyt - 2 yıl Önce

Önce yaşından dolayı iş bulamayan evine elmek getiremeyen eyt 'li olanları emekli etsinler.

Tamer cam
Tamer cam - 2 yıl Önce

Filodan ayakkabi aldım gelmeden ken di leri iyadeedmişim gibi işlem yaptılar hiç memnun değilim bakalım para iyadesi olacak mi

Tamer cam
Tamer cam - 2 yıl Önce

Filodan ayakkabi aldım gelmeden ken di leri iyadeedmişim gibi işlem yaptılar hiç memnun değilim bakalım para iyadesi olacak mi

Mehmet
Mehmet - 2 yıl Önce

Saçmasapan uygulama millet acından ölüyor nasıl para yatırıpta emekli maaşı alacak

Sevda
Sevda - 2 yıl Önce

Bn 32 yaşi dayım 3 cocugum var bnde bundan yararlanmak isterim

Gonca pek
Gonca pek - 2 yıl Önce

i çalışmayan kadınlar bu istenilen pirimi nasıl yatıracak nerden. Bulacak bu parayı

Sezgin
Sezgin - 2 yıl Önce

25 yıl için 225000 tl istiyor 25x12=300 ay eder 225000÷300=750 tl. Millet keriz mi toptan ödesin 25 senede geri alsın yazık çok yazık