Çalışmayan Kadınlar için Emeklilik Başvuru Nasıl Yapılır?

Çalışmayan ev kadınları yeni düzenlemelerle birlikte artık emekli olabileceklerdir. Emeklilik için gerekli 3 şart detayları haberimizdedir.

Çalışmayan Kadınlar için Emeklilik Başvuru Nasıl Yapılır?

Çalışmayan ev kadınları için sunulan imkânlardan ilki emekli olarak aylık gelir elde etmektir. Bu noktada çalışmadan prim kazanarak emekli ev kadınları emekli olabilmekte ve kendilerine maaş bağlanabilmektedir. Bunun için 3 şartın sağlanması gerekiyor. Bunlardan ilki yıl için belirli bir süre sigortalı çalışmak, yaş için şart ise tarihe göre belirlenmekte olup son olarak isteğe bağlı sigorta yer alıyor. Buna göre ilgili şartları sağlamaları durumunda nasıl emekli olunacağına dair detaylar haberin devamında yer alıyor.

Emeklilik Şartları Neler?

Çalışmayan kadınların isteğe bağlı emekli olabilmesi için çalışmıyor olması gerekmektedir. Bu noktada kadınlar SGK il müdürlüklerine giderek isteğe bağlı sigorta için başvuru yapmalıdır. Sonrasında belirlenen prim tutarını her ay düzenli olarak kendileri ödemelidir. Bireyler ilgili prim süresini doldurduktan sonra emekli maaşlarını aylık olarak alabilmektedir.

SGK il müdürlüklerine nüfus cüzdanları ve fotokopisi ile birlikte başvuru yapmaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra ilgili başvuru formunun doldurulması ile birlikte isteğe bağlı emeklilik başvurusu onay sürecine alınmaktadır. Sonrasında ise onay alan kişi, her ay sigorta primini kendi ödemesi ve prim gün sayısının tamamlanması ile de emekli maaşı koşullarından faydalanabilmektedir.

Prim Ne Kadar?

İsteğe bağlı olarak sigortalı olmak isteyenlerin 2019 yılı itibari ile ödeyebilecekleri en düşük prim miktarı 818 TL iken ödenebilecek en yüksek prim 6.140 TL şeklinde yer almaktadır.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hatice senel
Hatice senel - 11 ay Önce

Peki kadınların bu pirimi nasıl ödeyecek madi durumu yoksa çalışmasa buna bi çözüm varmi