Büyükşehir Olmayan Bu 5 İlde de Giriş Çıkış Yapılamayacak!

4 Nisan tarihinden itibaren 30 Büyükşehir ile Zonguldak iline giriş çıkış yasağı uygulanmaya başlandı. Komşuları Büyükşehir olan illere de giriş çıkış yapılamayacak.

Büyükşehir Olmayan Bu 5 İlde de Giriş Çıkış Yapılamayacak!

İçişleri Bakanlığı açıkladığı genelgeye göre 30 Büyükşehire ve Zonguldak iline geçici olarak 15 gün süre ile giriş çıkış yasağı geldi. Bu kapsamda gece 00:00 itibari ile emniyet görevlileri kapsam dışında olmayanların araçların girişine izin vermedi.

5 İLDE DE ZORUNLU OLARAK UYGULANACAK;

Giriş çıkış yasağı olmayan fakat komşuları büyük şehir olan 5 il içinde zorunlu olarak bu kapsamda yer aldı.

Yalova ili ile Kocaeli, Bursa İstanbul illeri arasında kaldığı için bu ilden başka bir ile geçiş mümkün olamayacak. Adıyaman, Kilis, Karaman, Osmaniye illeri de çevresindeki bağlantılı yolların büyük şehirden geçmesi nedeniyle bu kapsamda kalan iller arasında yer aldı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI CEZASI;

Korona virüsün yayılmasını önlemek amacı ile alınan tedbirlerden bir tanesi de 65 yaş üst ve 20 yaş altında bulunanlara sokağa çıkma yasağı uygulamasıdır. Bu konuda gerekli olan kurallara uymamakta ısrar eden vatandaşlara idari ve adli işlem başlatılabilecek. Kabahatler Kanunu 32. maddesine göre 392 Tl idari para cezası veriliyor. Kurallara uymamakta ısrar edenlere Türk Ceza Kanunun 195ç maddesine göre iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile işlem başlatılabiliyor.

1 Ocak 2000 ve sonrası doğumlular 65 yaş üstü vatandaşlar gibi sokağa çıkamayacaklar.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020, 12:57
YORUM EKLE