Bu Sisteme Göre Taşeron İşçiler Memurdan Fazla Emekli Maaşı Alabilecek!

Taşeron İşçilerin kadroya geçmeleri sonrasında yeni maaşları ve emeklilik primleri ile ilgili açıklamalar geldi. Kadroya gecen taşeronların emekli maaşları haberimizdedir.

Bu Sisteme Göre Taşeron İşçiler Memurdan Fazla Emekli Maaşı Alabilecek!

Gündemde yer alan haberlerden biri olarak SGK Rehberi sitesi tarafından kaleme alınan yazıda 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin geçici 24. maddesinin dördüncü fıkrasında yer aldığı şekli ile taşerondan kadroya geçen işçilerin imzaladıkları toplu iş sözleşmesinde yer alan madde kapsamında ücret, mali ve diğer hakları düzenlemiş olup buna göre özellikle geçişten sonra şirketler tarafından uygulanması durumunda Hakem Kurulu’nun karar bağladığı ve son uygulanma tarihi 30.06.2020 olan maddeye göre işçilerin emekli maaşı şu şekilde düzenlenmiştir.

Kamu İşçilerinin ve Memurların Ücretleri

İşçilere ilgili sözleşme gereğince 01.01.2020-30.06.2020 tarihleri arasında yüzde 4 oranında zam yapılmıştır. Ayrıca işçilere ekim ve nisan aylarında olmak üzere 5’er günlük, toplam 10 günlük ücret tutarında da ikramiye ödenmektedir. Aylık ile birlikte ödenen sosyal yardımlar çerçevesinde de işçilere her ay 30 TL yakacak yardımı, her yıl Ramazan ve Kurban Bayram’ından bir hafta önce 75 TL, 52 günlük ilave tediye ödemesi olup işçilere minimum yapılan brüt ücret tutarı = 3.060,72 + 30 + 2,83 + 14,89 = 3 bin 108 TL olarak hesaplanmıştır.

5510 sayılı Kanun kapsamında çalışan ve 9/1 derecesinde görev alan bir lisans mezunu memurun ise prime esas kazanç tutarı 3 bin 42 TL olarak hesaplanmaktadır. Bu hesaplamaya göre göre en düşük ücret alan taşeron işçinin emekli maaşının üniversite mezunu bir memurdan daha fazla olduğu görülmektedir.

Taşeron İşçilerin Maaşları

İşçilere ödenen maaşlar eğitim durumuna göre değişmekte olup temizlik görevlisi olarak görev yapan bir lise mezunu personele asgari ücret + yol + yemek ücreti ödenirken lisans mezunu olan bir koruma görevlisine ise asgari ücret + yol + yemek + asgari ücretin yüzde 4’ü kadar bir ücret ödenmektedir.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2020, 10:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Burak
Burak - 2 yıl Önce

Fakat taşeronlarda hâlâ bir adaletsizlik var,belediyelerde çalışan 696 sayılı khk lılar yani belediye şirketinin personelleri,52 günlük tediyeden faydalanamıyor.bu eşitlik ilkesine aykırı.onlarda kamuya hizmet ediyor.ama 52 günlük tediye onlara verilmiyor.bir de işten sebepsiz yere çıkartılabiliyorlar.başka bir partiden olduğunuzu açıkça beyan ederseniz işiniz çok zor,hem mobinge de maruz kalabiliyorsunuz.işin özü belediyelerde kadro yalan.belediye başkanı değişince ne olacağı muamma.ALLAH yardımcımız olsun.zaten hep RABBİMİZ yardım ediyor.ALLAHTAN bizi yönetenlere bol bol adalet ihsan etmesini dilemekten başka çaremiz yok.belediyelere gerçek kadro istiyoruz,çakma deģil beyler.

Adil
Adil - 2 yıl Önce

Belediye ve diğer kamu kurumlarına giren taşeron denilen personellerin birçogu, hiç bir nitelik aranmadan hiçbirisi türkiye geneli bir sınava tabi tutulmadan, tanıdıklar aracılığıyla işe alinmislardir. Bu da yetmediği gibi hala haktan hukuktan Allah tan kitaptan bahsediyorlar. Iş e alım olacaksa herkes başvurmalı ve ya kura yada uygun bi sınavla herkesin girme hakkı olmalıdır.

kayra
kayra - 2 yıl Önce

taşaronlar memurların başına daha çok cıksın diye mi veriliyor bu kadro bıktım taşaronlardan sanki onlar memur ukala kaba kendi ni bilmezler taşaran la çalışmak istemiyorum bıktırdılar

Adil
Adil @kayra - 2 yıl Önce

Siyasetle iş sahibi olanlar kitapla iş sahibi olanlari ezme peşindeler.

Bahar
Bahar - 2 yıl Önce

Işciler kamuyu AKP ye hizmet edip oy toplayanlardan veya akp li başkanlardan raferans alarak işe girdiler ünüversite mezunu yabancı dil bilen binlerce genç kps ile uğraşıp işe giremezken hiç bir vasfı olmayan partili taşoranlar sınavsız kadroya alındılar liyakat yok kul hakkı çok

4d  sürünenler
4d sürünenler - 2 yıl Önce

Bir çok hakka sahip olmak bizim hakkımız. Çünkü, köpek gibi çalıştırılan, her türlü mobinge maruz kalan ve kurumun tüm yükünü üstlenen hatta memurlarını korumak için ustlendirilen yine bizleriz. Akşama kadar oturan , nöbetlerinde sabahlara kadar uyuyan hatta özel hizmetlerini dahi yaptıran o densiz insanlar 4 bin yada üstü parayı vijdan yapmadan alıp kullanıyorsa, bizim hakkımızı almamız hayli hayli helâldir. Hem dünyada hem de ahirette. Bizim için karar verilirken bu kadar dusuneceklerine, hak etmeyenlere nasıl para ödeniyor bunları düşünsünler. Devletin memuru şu anda uyuyorken ben nöbet tutuyorum. Bizim çok hakkımız yeniliyor ama hakkımızı helâl etmiyoruz. Samsun çocuk destek merkezi müdürlüğü. Hakkımızı istiyoruz.

Yy
Yy - 2 yıl Önce

Taseron kadroya gectikten sonra asgari ucretliye heveslenir oldu,lutfen boyle abartı yapilmasin hakkimiz olan yuzdeligimizi bile kestiler.

Ahmet
Ahmet - 8 ay Önce

Memur olmuş ama hala taşerondan çalma kadroya geçen işçilerle uğraşan kişiler sizler o kurumlarda el ense yapıp yatarken sesiniz çıkmıyordu zorunuzamı ğitti hanği kurumu olursa olsun o yerde iş adaleti yoksa huzurda yoktur