Bu Hastalıklar İçin Malullük Aylığı Veriliyor!

SGK tarafından belirlenen hastalıklara maruz kalan vatandaşlara erken emeklilik geliyor. Hangi hastalıkta kaç ay bağlanıyor, başvuru koşulları nelerdir ? İşte detaylar.

Bu Hastalıklar İçin Malullük Aylığı Veriliyor!

Çalışan vatandaşlara tanınan emeklilik haklarından biri de malulen emeklilik ve aylık ödemesidir. Bu durumlarda bireylerin bir sağlık sorunu ile karşılaşmaları sebebi ile 1800 prim gün sayısını doldurmaları durumunda aylık ödemesi yapılmaktadır. SGK tarafından ayrıca başta iş kazası veya meslek hastalığı sonucunda çalışma gücünü en az yüzde 10 kaybedene sürekli iş görmezlik raporu verilerek gelir bağlanmaktadır. Bu aylıktan bazı hastalıkların durumunda vatandaşlar yararlanabilmektedir.

Hangi Hastalıklara Kaç Ay Bağlanıyor?

Ahmet Kıvanç’ın haberine göre maluliyet süresi belirtilmeyen tüm kanser hastalıklarında tanı koyulduğu tarihten itibaren bir yıl içerisinde başvurmak şartıyla 18 ay maaş, bazı hastalıklarda ise tanıdan itibaren 12 ya da 24 ay süre ile maaş ödemesi yapılmaktadır. Kemik iliği nakli yapılanlara 12 ay, kan kanseri tedavisi ile verem hastalarına 24 ay malullük aylığı ödemesi yapılmaktadır.

Aynı zamanda epilepsi, demans, beyin tümörü, Parkinson, serebralpalsi, şizofreni, görme azlığı, retina kanaması, anemi, Behçet hastalığı, kalp yetmezliği, karaciğer nakli, kol, bacak, organ kaybı, akciğer nakli, AIDS, tüberküloz gibi hastalıkların varlığında malulen aylık alınabilmektedir.

Malullük Aylığı Ne Kadar?

Malullük aylığı 4/B’liler ve 4/C’liler için prim gün sayısını 9000 günden az ise 9000 üzerinden, 9000 gün ve daha fazla ise toplam prim ödeme gün üzerinden bağlanmakta olup 4/A’ için prim gün sayısı 7200 günden az ise 7200, 7200 günden daha fazla ise prim ödeme gün sayısı üzerinden hesaplanmaktadır.

YORUM EKLE