Bir Tweet ile Gözde Girişimin Hisselerinde Yükselme Yaşandı

Murat Ülker’in Gözde Girişim hisseleri şirket ortağının attığı bir tweetle yüzde 4 artış görüldü. İşte ayrıntılar…

Bir Tweet ile Gözde Girişimin Hisselerinde Yükselme Yaşandı

Bir Tweet ile Gözde Girişimin Hisselerinde Yükselme Yaşandı

İstanbul Borsa 'da işlem gören Gözde Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı AŞ hisse fiyatı şirket ortaklarından Murat Ülker'in sosyal medya paylaşımı ile yüzde 4 arttı. Girişim hisse senedi fiyatları Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) ve medyada şirket ile ilgili herhangi bir açıklama olmamasına karşın ikinci seansa hızlı bir yükselişle başladı ve kısa sürede önceki seans kapanışına göre yüzde 4 değer buldu. Ülker'in attığı bir tweetin yükselişe neden olduğunu aktaran analistler KAP'a açıklama yapılmadan sosyal medyada şirket ile ilgili açıklama yapılmasını yadırgadıklarını belirtti. Ülker'in resmi Twitter hesabından borsanın ikinci seans açılışı sırasında atılan mesajda Gözde yönetim kurulundayız artık bazı iştiraklerimiz satışa hazır hale geldi açıklamasını yaptı. Gözde Girişim ilk seansı yüzde 0,34 düşüşle 2,94 liradan tamamlayan hisse fiyatı Ülker'in paylaşımının ardından ikinci senasnta seansa hızlı yükselişle başladı ve yüzde 4 artışla 3,08'e ulaştı. Konuyla ilgili analistler iştirak satış açıklamalarının tüm şirketler için fiyat oluşumunu ve piyasa değerini etkileyen en önemli haberlerden biri olduğunu ifade ederek özellikle girişim sermaye şirketlerinin değerlemelerini direkt etkilediğini ve bu yüzden açıklamanın sosyal medyada yapılmasının çok yanlış olduğunu belirtiyor.

Dernek Başkanı Arif Ünver de şirket patronları ve yönetim kurulu üyelerinin KAP'ı doğru kullanmamalarının çok önemli bir sorun olduğunu açıkladı. Ülkemiz'de kurumsallığın yeterli düzeyde olmadığını ve hala şirketlerin birçoğunun aile şirketi gibi yönetildiğinin görüldüğünü aktaran Ünver maalesef yöneticilerin zaman zaman halka açık bir şirket olduklarını unuttuklarına şahit oluyoruz diyerek KAP'ın halka açık şirketler için yatırımcılarda fırsat eşitliğini sağlayan en önemli mekanizma olduğunu belirterek bahse konu olan olayda sosyal medyanın KAP'ın yerine geçtiğinin görüldüğünü ve bunun da kabul edilemez olduğunu belirtti. Vatandaşlara açık şirketler için menkul fiyatını olumlu ya da olumsuz etkileyebilecek herhangi bir açıklamanın öncelikle KAP'a yapılmasının yasal bir zorunluluk olduğunu dile getirerek yatırımcıların fırsat eşitliliğinin sermaye piyasaları için olmazsa olmaz olduğunu önemle vurguladı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE