Binali Yıldırım' dan Yeni Hal Yasası Açıklaması Geldi! İşte Tarih

Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamada, sebze meyve fiyatlarıyla alakalı düzenlemeleri ve çözümleri de içeren hal yasasının meclis kapanmadan önümüzdeki aylarda çıkabileceği ifadelerine yer verildi...

Binali Yıldırım' dan Yeni Hal Yasası Açıklaması Geldi! İşte Tarih

Sebze ve meyve fiyatlarının düşürülmesiyle alakalı olarak kurulan tanzim satış noktalarının ardından, yeni hal yasası konusu gündeme geldi ve çalışmaların yapılacağı ifade edildi. Bu çalışmaların üreticiyi, tüketiciyi korumaya yönelik bazı geliştirmeler ve düzenlemeler içereceği belirtildi. Çalışmaların ne zaman yapılacağı bilinmiyordu ve her iki payda için de ortak noktada fayda sağlayacak çalışmalar planlanıyordu. Bu konuyla alakalı olarak Binali Yıldırım tarafından, yeni hal yasasının önümüzdeki günlerde çıkabileceğine yer verildi. Binali Yıldırım açıklamasında " Fiyatların artmasının birkaç sebebi var. Bizim tedarik sistemimiz fireyi azaltacak altyapıya sahip değil. Ürünün yüzde 25'i yollarda yok oluyor. Fire olarak gidiyor. İçeride saklama sistemimiz de yetersiz ve raf ömrü de azalıyor. 4-5 gün içerisinde satamazsan o da gidiyor. Ayrıca mevsimsel şartlar oluyor ve ürün miktarı talebi karşılayamıyor. Anlık yükselme oluyor. Her mevsimde her meyveyi ve sebzeyi en ucuz fiyata bulmak dünyanın neresinde mümkün. " şeklinde konuştu.

Herşey mevsiminde güzel

Sebze ve meyvelerin mevsimi olmadan dahi satışta olduğu, mevsimsel değişikliklerin yaşandığı, iklimin el vermediği ya da çeşitli sebeplerden ötürü firelerin yaşandığına değinen Binali Yıldırım, kapsamlı bir çalışmanın yapılması gerektiğini vurgulayarak " Eskiden kışın ortasında karpuz mu yiyorduk? Her sebze mevsiminde güzeldir, tazedir. Neticede mevsim dışı üretimde belirli bir kısıt var, onun da fiyatlara yansıması vardır. Bir de zaman zaman ihracata yükleniyorsun, iç piyasadaki miktar azalıyor. 24 Haziran seçimleri öncesinde soğan fırladı gitti. Soğan muhabbetiyle bir hafta geçti. Seçimden hemen sonra soğan, 3'te 1 fiyatına düştü. Spekülatif yaklaşımlar da vardır. Onu da görmek lazım. Ama bizim sebze, meyve, gıda işinde çok daha fazla üreten ülke olmamız lazım. İlaç gibi üretmekle olmaz. Hollanda'nın ne toprağı var ne tarlası var. Ama 80 milyar dolar gıda ihracatı var. Çünkü oradan buradan topluyor, paketleyip satıyor. Bizim gıda sektörünü endüstriyel işletmecilik anlayışıyla geliştirmemiz lazım. Bunun için arazimiz de var, güneşimiz de var, verimli topraklarımız da var, teknolojimiz de var. Ama bunu stratejik bir ürün ve stratejik bir alan olarak kabul edip, buna göre tedbirlerimizi almamız lazım. Muhtemelen yeni hal yasası meclis kapanmadan önümüzdeki aylarda gelecek. " ifadelerini kullandı.

iOS> Tıklayınız

Android> Tıklayınız

Instagram' da takip etmek için tıklayınız.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE