Beyaz Et Sorunu

Antalya’nın Manavgat ilçesinde devam eden Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) tarafından düzenlenen 3. Uluslar Arası Beyaz Et Kongresinde yaşanan gelişmeler sizlerle…

Beyaz Et Sorunu

Beyaz Et Sorunu

Antalya Manavgat Kızılağaç turizm bölgesinde yapılan 3. Uluslararası Beyaz Et Kongresi'nde 100’ün üzerinde yerli ve yabancı bilim adamı ile kanatlı sektörünün temsilcileri sorunları tartıştı. Beyaz Et Sanayicileri Derneği Başkanı Doktor Sait Koca yaptığı konuşmada sektörün sadece Türkiye’de değil bütün dünyada da büyüyen bir sektör olduğunu önemle belirtti. Başkan 2000 yılında 662 bin ton olan Türkiye piliç eti üretiminin 2014 sonunda 1 milyon 942 bin tona ulaştığını söyleyerek dünyada 2000 yılında 58.5 milyon ton olan tavuk eti üretiminin yüzde 62 artışla 2014 yılında 95.3 milyon tona ulaştığını ifade etti.

Beyaz Et sektörün de 15 bin adet kayıtlı kümesle üretim yapıldığını belirterek sektörün 2014 yılı itibarıyla yıllık cirosunun 5 milyar dolar olduğunu belirtti. Toplam da 600 bin kişinin istihdam edildiğini ve yan sektörlerle birlikte bu rakamın 2.4 milyon kişinin sektörden geçimini sağladığını vurgulayarak çok değerli bir protein kaynağı olan tavuğun ve ülke ekonomisi için vazgeçilmez önemde olan kanatlı sektörünün son dönemlerde bilimsel olmayan tartışmalarla baltalanmaya çalışıldığını belirtti. Başkanı Doktor Sait Koca gerçeği yansıtmayan bilgilerle reyting yapmaya çalışan bazı kişilerin varlığı bizi üzmekden başka bir işe yaramayır. Böyle kişilerin verdiği yanlış ve gerçek dışı bilgiler tüketicilerin yanılmasına sebep oluyor. Bütün besinler de olduğu gibi tavuk eti konusunda da kafalar bir hayli karışmış durumda ama bugün yediğimizi yarın birşeyi yarın yemiyor durumdayız. Bu şekilde insanları en değerli ve ucuz protein kaynağından bilimsel olmayan görüşlerle zaman da ülke ekonomisini de baltalamış oluyor. Bütün dünyada 2030 yılında en fazla kümes hayvanları eti üretimi artmış olacak. Artışın toplam da 143.3 milyon ton olması düşünülüyor. Bizim Ülkemiz dünyada tavuk eti üretiminde 10’uncu sırada yer alıyor. Bu rakamın daha yukarılara çıkması ve kilo başına Türk insanının daha fazla tavuk tüketmesi lazım aslında. Şu anda Avrupa’nın çok altında yer alıyoruz diye belirtti.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE