Bekçi Çalışma Saatleri Nedir? Ne Kadar Maaş Alırlar?

İçişleri Bakanlığı bünyesine yapılan bekçi alımlarıyla birlikte ilgi gören kamu alımları haline dönüşen bekçi alımında, bekçi çalışma saatleri nedir, bekçiler ne kadar maaş alır, kamuda ve özel sektördeki bekçiliğin bilinmesi gereken detaylarını ulaştırıyoruz.

Bekçi Çalışma Saatleri Nedir? Ne Kadar Maaş Alırlar?

İçişleri Bakanlığına Resmi Gazete' de yayımlanan karar dahilinde 10 bin Çarşı ve Mahalle Bekçisi alımı için kadro ihdası sağlanmıştı. Bizler de yaptığımız haberlerde bunları dile getirmiş, sizlere aktarmaya çalışmıştık. Kadro ihdasına yönelik olarak henüz net bir bekçi alım ilanı yapılacağı yönünde resmi duyuru yapılmadı ancak kısa zaman içerisinde bu ilanın yayımlanması bekleniyor. Yürütülecek bekçi alımı konusunda binlerce aday tarafından bekçilerin çalışma saatleri, maaşları ve görevleri merak ediliyor. Bekçi alımı hakkında merak edilen bu konulara haberimizde yer vermeye çalışacağız.

Bekçilerin çalışma saatleri

Bekçilik mesleği hem kamu da hem de özel sektörde farklı saat aralıklarında ve periyotlarda yürütülen görevleri kapsıyor. Öyle ki İçişleri Bakanlığı Çarşı ve Mahalle Bekçiliği kadrosu için görev alan bekçiler genellikle 18.00 ve sabah 06.00 itibariyle görev alıyorlar. Genellikle bu kişilerin çalışma periyotları gece vardiyalarından oluşuyor. Eğer ikinci bir çalışma dönemi planlanmamışsa, özel bir durum söz konusu değilse tüm Çarşı ve Mahalle Bekçileri için şuan durumun bu şekilde olduğunu söylemek mümkün. Özel sektördeki bekçiler ise genellikle işletmelerin güvenliğini sağlamak, giriş çıkış yapan kişilerin kontrolünü gerçekleştirmek gibi görevlerden sorumlu oluyorlar. Özel sektörde çalışma periyotları gündüz ve gece vardiyası olarak yürütülebiliyor. Bekçilerin maaşları ilgili yönetmelikler dahilinde ya da çalışılan kurum / işletme bünyesindeki planlamayla gerçekleştiriliyor. Bu bekçilerin maaşlarını inceleyecek olursak özel sektördeki bir bekçinin 2000-2500 TL arasında maaşlarının değişebileceği görülmekte, kamuda Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak İçişleri Bakanlığı bünyesinde görev alanların ise 3 bin TL civarlarında maaş aldıkları bilinmektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet eryagma
Ahmet eryagma - 2 yıl Önce

Mardin de varmı bekçi alımı Bilgi verebilirmisiniz

BEKCI
BEKCI - 6 ay Önce

Özel sektörde fabrikada bekcilik hakları var mi varsa nelerdir