BDDK Kararı! Kamu ve Özel Banka Tüketici Kredisi Vade Oranı 36 Ay Olacak!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından çok önemli bir karar çıktı. Bu karara göre kamu ve özel bankalardan tüketici kredi vade oranı 36 ayla sınırlı olacak. Daha önce vade oranı 60 ay olarak kredi verilebiliyordu.

BDDK Kararı! Kamu ve Özel Banka Tüketici Kredisi Vade Oranı 36 Ay Olacak!

İhtiyaç kredilerini vade oranını değiştiren bir karar paylaşıldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından açıklanan kredi vade oranı düzenlemesine göre 60 ay olarak verilen tüketici kredileri artık 36 ay olarak kullandırılabilecek. 9131 sayılı kanuna göre vade sınırı uygulamasının detayları şu şekilde olacak.

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu BDDK açıklamasında kredi vadeleri otuz altı ay olarak sınırlandırılmasının yorumlayan analistlere göre kredi kartı takstleri ile kredilerin büyeme ivmesi dönemlerinde makro ekonomik dengelerde olumsuz olarak yansımaması için aldığı karar olarak yorumlandı. Büyümede yavaşma dönemine girdiği zamanlarda rahatlatıcı kararlar ile tüketimde dengeleyici kararlar alınabildiği aktarıldı.

DÜŞÜK FAİZLİ KREDİ BAŞVURULARI DEVAM EDİYOR!

Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu bankalarından Halkbank, Ziraatbank ile Vakıfbank aracılığı ile düşük ve orta gelir düzeyindeki vatandaşlara yönelik olarak ekonomik istikrar kalkanı kapsamında kredi paketleri açıkladı. En düşük 3 Bin Tl en fazla 30 Bin Tl 6 ay geri ödemesiz 30 ay ödemeli dönem kredilerinin başvuruları tamamlandı. İkinci el ev ile sıfır konularda konut kredisi, araç kredisi, tatil kredisi, beyaz eşya gibi zorunlu tüketim mallarında kullanılmak üzere halen kullanılabilen krediler için banka şubelerinden bilgi alabilirsiniz.

İŞİN OLSA

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2020, 19:54
YORUM EKLE