Başkent'in Döviz Mevduatında Patlama Yaşandı

Bu yılın ilk üç ayında dolar kuru yüzde 11 artarken Ankaralı Merkez’e rağmen parasını dolara yatırım yaptı. Türkiye’nin bu dönem de döviz mevduatı 4,6 milyar dolar artarken bunun yaklaşık yüzde 80’i yani 3,7 milyarı doları Başkent’ten oluştu. İşte ayrıntılar...

Başkent'in Döviz Mevduatında Patlama Yaşandı

Başkent'in Döviz Mevduatında Patlama Yaşandı

Senenin ilk üç ayında kurdaki artıştan en kârlı Ankara çıktı. 2015 yılına 23430 TL’den giren dolar kuru hızla tırmanıp mart sonunda yüzde 11’lik yükseliş ile 25968’e çıkarken en büyük desteği Ankaralılar yaptı. Dövizi sakinleştirmeye çalışan Merkez Bankası Ankaralılar bu dönemde en az 3.7 milyar dolar alarak bankalara mevduat olarak yatırım yaptı. Bir yandan kurun yükselişine katkı yaparken bir yandan da kendileri bu yükselişten kârlı oldu. Rahim Ak'ın haberine göre Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Fintürk verilerine göre Ankara’nın döviz mevduatı tutarı yılbaşında 42,9 milyar lirayken Mart 2015 sonunda yüzde 33 artışla 57,3 milyara yükseldi. Yine aynı dönemde dolar kuru yüzde 11 yükseldiği için Ankaralıların döviz mevduatının net yüzde 22 arttığı tespit edildi. Döviz mevduatı il bazında dağılımına yer verilmediği için dolar üzerinden hesap yapıldığında Türkiye’nin toplam döviz mevduatını dolar bazında üç ayda 4,6 milyar dolar artarken bunun 3,7 milyar dolarının yani yüzde 80’inin Ankara kaynaklı olduğu belirlendi.

Elde edilen verilerin ayrıntıları artışın yüzde 83’ünün bireylerin değil şirketlerin döviz mevduat artışı olduğu bu şirketlerin ağırlıklı olarak yerli özel bankalarda DTH mevduatını artırdığı belirleniyor. DTH 14.2 milyarlık artışının sadece 4 milyarı kamu bankaları yer alıyor. Dolar mevduatının artması başkenti genel mevduat artışında da ilk 9 arasına girişini sağladı. Toplam Ankara’nın mevduatı 158 milyardan 172 milyara çıkarken yüzde 9’luk önemli bir artış gerçekleşti. Bir diğer yandan başkentte krediler yüzde 8 artış ile 155 milyardan 168’e çıkarken bu rakam Ankara’nın Türkiye’nin en çok kredi artışı sağlayan illeri arasına da girmesine neden oldu. Kredili mevduat hesabına tenezzül etmeyen iller arasın da Ankara’da yer alıyor. Bu sayede rakamlar piyasaların bozulduğu işsizliğin arttığı 2015’in ilk aylarında memur kenti olarak bilinen Ankara’nın kârlı bir döneme giriş yaptığını meydana getirdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2018, 13:54

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE