Balıkesir’li Firmadan Kurbağa ve Salyangoz Ticareti

Balıkesir’li bir balıkçılık firması, deniz ürünlerini kazanca çevirdi. Firma yurt dışına salyangoz ve kurbağa satışı yapıyor. İşte ayrıntılar…

Balıkesir’li Firmadan Kurbağa ve Salyangoz Ticareti

Balıkesir’li Firmadan Kurbağa ve Salyangoz Ticareti

Türkiye’de yenmeyen salyangoz ve kurbağa yabancılardan büyük ilgi görüyor. Balıkesir’li bir balıkçılık firması da bunu kazanca çeviriyor. İhracatının yüzde 70’ini göl gümüşü balığı, deniz patlıcanı, kurbağa, salyangoz gibi ürünlerden sağlıyor. Firma bu ürünlerden yılda 15 milyon dolar döviz kazanıyor. Firmanın yetkilileri iç pazarda balıkların çok tüketildiğini ancak yukarıda saydığımız ürünlerin başta Avrupa ülkeleri olmak üzere bir çok ülkeden ilgi gördüğünü dile getiriyor.

Ülkemizde siyah ve deniz salyangozu, göl gümüşü balığı, kurbağa ve deniz patlıcanı damak tadımıza uygun olmadığı için tüketilmiyor. Ancak bu balıklara Avrupa ülkelerinden ilgi büyük. Firma yetkilileri yıllık yüzde 70 ihracatlarını bu ürünlerden sağladıklarını dile getiriyor. Firma yetkilileri yılda yaklaşık 3 bin ton siyah ve deniz salyangozunu işleyip yurtdışına gönderdiklerini dile getiriyor. Balıkesir’li firma salyangoz kabuğunun da yurt dışında ahtapot kabuğu olarak kullanıldığı için kendilerine iyi bir gelir sağladığını belirtiyor. Salyangozun etini ve kabuğunu ayrı ayrı sattıklarını belirten yetkililer, Türkiye’de göl gümüşü balığının çok küçük olduğu için tüketilmediğini ve kendilerinin yurt dışına her yıl bu balıktan 2 bin ton ihraç ettiklerini söylüyor. Bu balık bir çok Avrupa ülkesinde cips gibi tüketiliyor. Avrupalıların çok sevdiği bu balık hamburgerin yanında cips şeklinde veriliyor.

İhraç kalemleri arasında deniz patlıcanının da önemli bir yeri olduğunu söyleyen yetkililer, toplam olarak bu ürünlerin ihracatından senede 15 milyon dolarlık döviz girdisi sağladıklarını belirtiyor. Konu ile ilgili bir açıklama yapan Firmanın Üretim Müdürü Özkan Gedik, ülkenin dört bir yanından toplanan kurbağaların canlı olarak fabrikaya getirildiğini ve burada kadınlar tarafından işlendiğini söylüyor. İşlenmiş kurbağa olarak her yıl 300-400 ton kurbağayı Fransa ve İtalya'ya gönderdiklerini anlatan Gedik, Salyangoz ve kurbağa ihracatında Avrupa'da ilk sıralarda geldiklerini söylüyor. Balıkesir’li firma ülkemizde yenmeyen balık türlerini ve diğer deniz canlılarını yurt dışına pazarlayarak fırsatları değerlendirmeyi iyi biliyor diyebiliriz.

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2019, 22:49

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
sinan
sinan - 5 yıl Önce

Öncelikle firma bandırma kuruluşlu olan kocaman balıkçılıktır. Resme de balıkesir tren garını koymak abestir ve konuyla alakasizdir. Bu gereksiz sansurlerde neden balikesir firması falan yazmak

Orhan
Orhan - 4 yıl Önce

Elimde kurba var canlı satmak istiyorum

ömr
ömr @Orhan - 3 yıl Önce

kaç kılo

Aydın da salyangoź alımı yapan firma varmı varsa nasıl ulaşacağız
Aydın da salyangoź alımı yapan firma varmı varsa nasıl ulaşacağız - 3 yıl Önce

Aydin da salyangoz alımı yapan firma varmı varsa nasıl ulaşacağız

savaş
savaş - 2 yıl Önce

ben diyarbaķırda oturuyorum nasıl kurbağa işi yapan bilirim