Bakanlıklara Tasarruf Çağrısı! Atama Sayısı Azalacak Mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bakanlıklara israfa tahammülümüz yok çağrısında bulundu.Peki bu durum istihdam ve atamalara yansır mı?

Bakanlıklara Tasarruf Çağrısı! Atama Sayısı Azalacak Mı?

Ülkemizde her yeni sene gelmeden Kasım, Aralık ayı gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bakanlıklara ilişkin bütçeleri hazırlamakta ve Türkiye Büyük Millet Meclisi TBMM'ye sunmaktadır. Sırası ile bakanlar günlere göre plan ve bütçe komisyonlarında kendilerine verilen bütçeleri tanıtmakta, bütçelerin nereye harcanacağı hususunda bilgi vermektedir. Sunum sonunda soru-cevap ile oturum sona ermekte ve bakanlığın bütçesi kabul edilmektedir. 2021 yılı kamu bütçesi de geçtiğimiz aylarda belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamasında bakanlıklara duyuru yaparak israfa tahammülümüz yok ifadesini kullandı. Peki bu durum atamalara yansır mı?

Cumhurbaşkanı Ne Söyledir?

1 Mart 2021 pazartesi kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Kamu iktisadi teşebbüslerini gerekiyorsa yeniden yapılandırarak daha verimli ve rekabetçi hale getiriyoruz. Bakanlıklardan zorunlu olmadıkça tahsis edilen ödeneğin üzerinde harcama yapmamalarını, hatta bu ödeneklerden tasarruf etmelerini istiyoruz." ifadesini kullandı. Buna göre bakanlıkların zorunlu haller dışında bütçenin dışına çıkmamaları talep edildi. Her ülkede olduğu gibi Türkiye'de de yıllık belli oranlarda mali açık verilmektedir. 200 milyar - 300 milyar TL civarında olan bu mali açığın bu sene ciddi oranda kısılması bekleniyor.

Atamalara Yansır Mı?

Bakanlıklara verilen bütçelerin neredeyse tamamına yakın bir değeri mevcut personellerin maaşlarına gitmektedir. Kalan bir bütçe ile bakanlıklar yatırım yapmakta, personel istihdam etmeye gayret etmektedir. 2021 yılı tasarruf yılı olarak değerlendirilir ve bakanlıkların mali açığı fazla yaratmamaları hususunda dikkat edecekleri varsayılırsa atamalara da bu durumun yansıma olanağı bulunmaktadır. Her 100 bin kişilik devlete yapılan atamalar yaklaşık 10 milyar TL'lik bütçe çıkışı vermesini sağlamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2021, 11:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER