Bakan Şimşek’ten Vergi Açıklaması

Bakan Mehmet Şimşek akaryakıt ürünlerinde indirimin gündemlerinde olmadığını belirtti. İşte o açıklamalar…

Bakan Şimşek’ten Vergi Açıklaması

Bakan Şimşek’ten Vergi Açıklaması

Mehmet Şimşek akaryakıt başta olmak üzere ithal edilen ürünlerde yüksek vergi uygulamasını doğru bulduklarını söyleyek bizim petrolümüz yeraltı zenginliklerimiz yok ekmeğimizi taştan çıkaran bir ülkeyiz biz bu yüzden bunun için ithal ettiğimiz ürünlerde vergiler yüksek oluyor. Asla popülizm yapmıyoruz ve yüksek vergi Türkiye'nin menfaatinedir diye belirtti. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek beraberinde AK Parti milletvekilleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile birlikte Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti'ni ziyarete gitti. Orada bulunan Cemiyet Başkanı İbrahim Ay'dan kente ve kentteki basın mensuplarına ilişkin bilgiler alan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek daha sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Şimşek Türkiye'nin akaryakıta dünyada en yüksek ödeme yapan ülkeler arasında olmasına ilişkin soruya cevap verdi. Hiçbir şekilde CHP'nin iddia ettiği gibi mazotun 1,5 liraya verilmesinin mümkün olmadığını ve litresi 1.67 lira olan mazotu daha aşağı fiyata vermenin ülkeyi çıkmaza sürüklemek olacağını anlatan Bakan Şimşek fiyatların yüksekliğinin vergiden kaynaklandığını ve bu uygulamayı doğru bulduğunu belirtti. Burada İthal ürünlerde yapılan vergilendirmenin yüksek olduğunu belirten Bakan Mehmet Şimşek konuya ilişkin olarak sözlerine şu şekilde devam etti; geçtiğimiz sene biz enerji ithalatına yani doğalgaz petrol ve diğer enerji ürünlerine 55 milyar dolar yatırdık. 2013 ve 2012 yıllarına baktığımız zaman 60 milyar dolar olarak biliyoruz. Ülkemiz de doğalgazın yüzde 98'ini ithal ediyor ve petrolün de yüzde 95 olarak bütün birincil enerji kaynaklarını yaklaşık yüzde 74'ünü ithal ediyor yani bu bir Türkiye gerçeğidir diye belirtti. Eğer ithal ettiğimiz bir ürünü biz bir politika aracı olarak cari açığı kontrol açısından bütçe kaygısı olmasa dahi yüksek vergilendirmek Türkiye'nin uzun dönem menfaatine olacaktır. Bugün topladığımız 100 liralık verginin 23 lirasını eğitime 20 lirasını sağlığa harcıyoruz 20 lirasını Sosyal Güvenlik Kurumu'na gönderiyoruz. Yani milletten aldığımız vergileri millete hizmet olarak sunuyoruz diye açıkladı.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE