Bakan Albayrak Açıkladı: Marketlerde İstediğimiz Rakamlar Yok

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, marketlerde istedikleri rakamların bulunmadığını, bu rakamların düzenlenmesi gerektiğini ve çalışmaların başlatılacağını ifade etti...

Bakan Albayrak Açıkladı: Marketlerde İstediğimiz Rakamlar Yok

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından gündemin ekonopmik süreçlerine yönelik önemli açıklamalar gerçekleştirildi. Açıklamasında ekonomideki istikrarın korunması noktasında çalışmaların yapılacağını belirten Berat Albayrak ekonomide tarihin dönüşümünü başlattıklarını ifade etti. Konuşmasında " Ekonomide tarihi dönüşümün başlangıcını başlattık. 2013 yılından beri verdiğimiz mücadeleye yakından baktığımızda ekonomik olarak hangi ülke bu saldırıların altından kalkabilirdi? Hiçbir ülke bunun altında kalkamazdı. 5.5 yılda yaşananlara rağmen stikrarımızı, güvenliğimizi ve ekonomizi dimdik ayakta tuttuk. Elimizdeki iki hassas topu kırmadan yöneteceğiz. Biri mali ve para politakalarında hassas bir yönetim. Küresel sistemdeki güven. Diğer hassas noktası ise esnaf, sanayici, iş dünyasının hassasiyeti. Atmamız gereken adımları çok net biliyoruz. Bütçe rakamları açıklandı. Hamdolsun beklentilerin üzerinde performansla hedefi tutturduk. Ağustostaki müdahalelere rağmen hedefleri tutturduk. Önümüzdeki dönemde mali disiplini kararlılıkla uygulamaya devam edeceğiz. Değişim ve dönüşüm süresi daha yeni başladı. YEP'de koydumuz enflasyon hedefini tutturduk. 2019'da daha güçlü adımlarla daha iyi bir noktaya geleceğiz. Hal Yasası'nda kaygıları dikate alarak çalışacağız. Fiyatlarda hala maliyet noktasında gidecek alan var. Marketlerde istediğimiz rakamlar yok, onlarla konuşacağız. Daha iyi bir iyileşme görmeyi bekleyeceğiz. Biz rakamsal kriterlerle performansımızı ortaya koyacağız. Hazine ihaleleri başarıyla gerçekleşti, faizler düştü. Faizi tek haneye düşürmeye kararlılıkla gayret edeceğiz. Yakında yen cinsinden samuray tahvili ihraç edeceğiz. Avrupa birinci önceliğimiz olmaya devam edecek. Karşılıklı kazan kazan ilişkisini daha ileriye taşıyacağız. " şeklinde konuştu.

Marketlerdeki fiyatlar, alım gücü konusunda çalışma şart

Vatandaşların sosyal medyada alım güçlerinin düştüğü, ekonomideki düzensizliğin yüksek olduğu, fiyatların vatandaşların ceplerini yaktığı yönünde paylaşımlar yapılıyor. Ekonomide dolardan kaynaklı dalgalanmaların, işsizlik sorunlarının ve istihdam oranlarının arttırılması gerektiği konularda taleplerde bulunan vatandaşlar, ekonomiyle alakalı çözümler bekliyorlar. Özellikle küçük esnafların, küçük ticari faaliyetler sergileyen vatandaşların ve asgari ücretli çalışanların, bu noktada ciddi bir yaşam mücadelesi sergilediği ifade ediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER