Bağ-kur Yapılandırması Nasıl Yapılır? Neleri Kapsar?

SGK tarafından borcu bulunan kişilerin primlerini yapılandırması gerekmektedir. Taksitlerini aksatan kişiler için 2020 yılında yeni düzenlemeler yapılmıştır. Birçok vatandaşın borcu yapılandırılarak tekrar taksit ile borç ödemesi sağlanıyor.

Bağ-kur Yapılandırması Nasıl Yapılır? Neleri Kapsar?

SGK tarafından borcu bulunan kişilerin primlerini yapılandırması gerekmektedir. Taksitlerini aksatan kişiler için 2020 yılında yeni düzenlemeler yapılmıştır. Birçok vatandaşın borcu yapılandırılarak tekrar taksit ile borç ödemesi sağlanıyor. Bağ-kurlu kişiler borçlarını ödemekte zorlanır ya da gün geçtikçe katlanan borçlarını ödemezse farklı şartlar doğrultusunda yapılandırma olacaktır. 4/B kanununa göre şartları sağlayan kişilerin borçları yapılandırılacaktır.

Bağ-kur yapılandırması, prim borçlarını tekrar yapılandırmayı ifade etmektedir. Genellikle borcun ertelenmesi ya da taksitlendirme yöntemi ile yapılandırma yapılmaktadır. Bu nedenle bağ-kurlu kişilerin basit bir şekilde borçlarını ödemesi gerçekleşiyor. Ancak bağ-kur yapılandırması borçların silinmesi ya da affedilmesi anlamına gelmiyor.

Bağ-kur da prim borçları biriken ya da ödeyemeyecek durumda olan kişiler için SGK aracılığıyla farklı bir işlemde yapılandırma ya da borç erteleme hizmeti sağlamaktadır. Borçların ertelenmesi ya da taksitle ödemek isteyen vatandaşların direk olarak Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne başvuru yapması gerekmektedir. Fakat bu aşamada borçların yapılandırılması için bazı şartlar öne sürülmüştür. Bu şartlar;

  1. Son 1 yıl içerisinde kişi borç ödemesini gerçekleştirmemişse,
  2. En a 3 yıllık prim ödemesi durumu

SGK tarafından borçların yapılandırılması hakkında 2020 yılına dair hizmet verilip verilmeyeceği henüz açıklanmamıştır. Ancak her yıl belirli dönemlerde borçlar hakkında bağ-kurlu kişilere destek verilmektedir.

Bağ-kur yapılandırılması borçların ertelenmesi, taksitlendirilmesi ve vergi affını kapsamaktadır. Yılın belirli zamanlarında SGK aracılığı ile başvuru sağlayabilirsiniz.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE