Asgari Ücretliler Dikkat! 268 TL Damga Vergisi Geliyor

Asgari ücret karşılığın da çalışmakta olan vatandaşların eylül ayı itibari ile maaşları yüzde 20 gelir vergisi kapsamına girmektedir. İşte tüm detaylar haberimizde..

Asgari Ücretliler Dikkat! 268 TL Damga Vergisi Geliyor

Evli ve çocuk sahibi olan asgari ücretliler bu aydan itibaren gelir vergisi diliminden etkilenmeye başlayacaklardır. Eylül ayı maaşlarında 25 lira düşüş gözlemlenecektir. Ekim ayından yılsonuna kadar ise bu tutar 125 TL’yi bulacaktır. Asgari ücretli çalışan kişiler iki alanda vergi ödemelerine tabi tutulacaktır, bunlardan birisi ağustos ayına kadar elde etmiş oldukların net ücretinin yüzde 15'i oranında vergi ödemesi yaparken eylül ayında ki kazançlarının da bir kısmı yüzde 20gelir vergisini kapsamaktadır.

Ekim ayından itibaren aylık maaşlarının tamamı yüzde 20 olarak vergilendirilecektir.

Bu sonuçlara bakılarak asgari ücretlinin yıllık gelir vergisi 2bin 501 TL’yi bulmaktadır.

Ödenen Verginin Bir Kısmı AGİ İle İade Edilmektedir

Asgari ücretli çalışan bekâr bir bireyin aylık ödemesi gereken vergi tutarı 375.25TL’yi bulmaktadır. Bunun aylık 220TL’si iade edilmektedir. Bu sayede bekâr işçi asgari ücret üzerinden ödediği vergi tutarı aylık net 154TL tutarındadır.

Eşi çalışmayan çocuğu olan bireylere daha yüksek agi uygulanmaktadır. AGİ sabit kaldığı halde vergi diliminde ki artış nedeniyle ödenmiş olan vergi arttığı için asgari ücretle çalışan evli ve çocuğu olan bireylerin ellerine geçen net ücretleri de azalmaktadır.

268 TL Damga Vergisi Nedir?

Asgari ücretle çalışmakta olan vatandaşlar gelir vergisinden ayrı olarak binde 5.73 oranında gelir vergisi ödemesi sağlanılmaktadır. Bu şekil de verilmekte olan damga vergisi aylık olarak 22.34TL yıllık ise 268.08TL olarak ödenmektedir.

Güncelleme Tarihi: 15 Ekim 2020, 12:35
YORUM EKLE