Asgari Ücret Toplantısında Masadaki Rakamlar Belli Olmaya Başladı! İşte Asgari Ücret ve Detayları

Asgari ücretin belirlenmesinde son dakika bilgisi olarak masaya yatırılan rakamlar kamuoyuna yansıdı. İşçi ve işveren taraflarının asgari ücrete ilişkin talepleri, asgari ücret son dakika gelişmeleri ve 2019 yılı asgari ücret rakamları hakkında tüm detaylar haberimizde...

Asgari Ücret Toplantısında Masadaki Rakamlar Belli Olmaya Başladı! İşte Asgari Ücret ve Detayları

Asgari ücretin ne olacağı konusunda hem sosyal medya platformlarında hem de haber sitelerinde çok sayıda yorum, paylaşım gerçekleştiriliyor. Köşe yazarları, asgari ücretin tespit süreci noktasında muhtemel tahminlerini iletiyor, kamuoyunu bilgilendirmeye çalışıyorlar. Yakın zamanda ilki gerçekleştirilen asgari ücret tespit komisyonu toplantısının ardından da bu paylaşımlar hız kazanmaya başladı. Öyle ki Aralık ayı sonuna kadar bu toplantıların sürdürülüp, ay sonunda asgari ücretin nihai halinin belirlenmesi gerekiyor. İşçi ve işveren kesiminin asgari ücretin belirlenmesi noktasında çeşitli talepleri bulunuyor. Sendikalar tarafından Çalışma Bakanlığı ile sıkı pazarlıklar gerçekleştiriliyor ve vatandaşların taleplerine yanıt verilmeye, asgari ücretin maksimum düzeyde belirlenmesine olanak sağlamak için çaba sarfediliyor. 2019 yılı asgari ücret rakamları üzerine neler konuşuluyor, masadaki rakamlar ne? Sorularına ithafen, 2019 asgari ücret tespit çalışmalarında, gündeme yansıyan rakamları ulaştırmaya çalışacağız.

Enflasyonun durumu

Açıklanan rapora göre enflasyon yüzde 20,8 olacak, bu bağlamda asgari ücretin gündeme yansıyan ilk tutarı, % 3,8 büyüme oranı üzerinden hesaplanırsa 1.603 X %20,8 + 1.603 X %3.8 + 1.603 = 2000,12 TL net, 2532 TL brüt olur. Masaya yatırılan taleplerde asgari ücretin 2000 TL pazarlığından başlayarak, üzerine enflasyondan ve büyümeden doğan oranların eklenmesiyle belirlenmesi noktasında talepler bulunuyordu. Sendika ve işçi kesiminin bu talebi değerlendirilecek olursa 1.603 X % 20,8 + 1.603 X % 3,8 + 2000= 2.395 TL net, 3.034 TL brüt ücret karşımıza çıkmaktadır. Elbette bu rakamlar henüz kesinleşmemiş ve konuşulan, gündeme yansıyan taleplerden aktarılanlardır.

YORUM EKLE