Asgari Ücret Artacak Mı? Rakamlar İçin Jest Yapılacak Mı?

Geçtiğimiz gün asgari ücretin 2020 yılı için 2 bin 324 TL olarak kamuoyuna duyurulmuştu. Peki asgari ücret tutarı için Cumhurbaşkanı jest yapabilir mi?

Asgari Ücret Artacak Mı? Rakamlar İçin Jest Yapılacak Mı?

Asgari ücretin ne kadar olacağına yönelik Aralık ayının ilk haftalarından itibaren görüşmeler başladı. Görüşmelerde Aile, Sosyal ve Çalışma Bakanlığı yetkilileri, işçi sendikaları, işçi temsilcileri ve iş verenler bir araya gelerek haftalarca görüşme yaparak asgari ücretin ne kadar olması gerektiği konusunda görüşme yaptı. Sendikalar 2 bin 500 liranın altındaki tekliflerde masada yokuz demişti ancak son olarak rakam 2 bin 324 TL olarak belirlendi. İlgili tutar kişinin evli ve çocuk sahibi olmasına göre artacak ancak bekar bir birey için 2020 yılında asgari ücret 2 bin 324 TL olarak duyuruldu. Şimdi gözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çevrildi. Peki asgari ücret tutarı için jest yapılır mı?

MİLYONLAR JEST BEKLİYOR

Asgari ücret tutarı belirlenmeden önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmelerin Aile, Sosyal ve Çalışma Bakanlığı tarafıdan devam ettiği işçilere yana jest yapabilecekleri hususunda bilgi vermişti. Buna göre asgari ücrete 2019 yılına göre yüzde 15 tutarında zam yapıldı ve 2 bin 324 TL olarak belirlendi. Milyonlar yeni bir jest bekliyor. Jest yapılacak mı? Buna göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı devreye girmesi ile asgari ücret tutarının yükseltilmesi talebi yapılabilir ve milyonlara jest yapılabilir ancak bunun için öncelikle konunun tekrar gündeme gelmesi gerekmektedir.

Asgari Ücret hakkında ne düşünüyorsanız yorum olarak paylaşınız.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE