Altındaki Arz Patlaması Bitiyor!

Son dönemlerde hem altın fiyatlarında hem de altın arzında büyük bir artış yaşanıyordu. Fiyatlardaki düşüşün daha az maden harcanması anlamına geldiği için altına olan arzın da düşmesi bekleniyor. Son 30 yılın zirvesine çıkan altın, 6 yıllık maden genişlemesini sona erdireceğe benziyor. İşte ayrıntılar…

Altındaki Arz Patlaması Bitiyor!

Altındaki Arz Patlaması Bitiyor!

Altın fiyatlarının gerilemesi Güney Afrika, Rusya ve Kuzey Amerika’daki altın üreticilerinin gözünü açtı. Üreticiler karların, kayıplara dönmesi ile birlikte maden harcamalarını düşürmeye başladı. 2015 yılında altın üretiminin rekor seviyeye ulaşabileceğini fakat bundan üretimdeki artışın çok etkilenmeyeceğini belirten, Barclays Plc'ye altın üretiminin en az 6 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşeceğini belirtti. 2016 yılında ise altın üretiminin yüzde bir gerilemesi bekleniyor.

ALTIN ÜRETİMİ FİYATLARI ETKİLEYECEK Mİ?

 

Madenler geçtiğimiz yıl 3,114 ton ile yaklaşık 127 milyar dolarlık üretim gerçekleştirdi. 2011'e kadar olan 10 yıllık dönemde 5 katından fazla yükselen fiyatlardan fayda sağlamak için yapılan bu üretim rekor seviyesindeydi. Fakat şimdi altın arzının düşmesinden fiyatların etkilenip etkilenmeyeceği tartışma konusu oldu. Ancak uzmanlar metallerin bu tür gelişmelerden çok etkilenmediğini ve altoın fiyatlarında bir değişiklik beklemediklerini dile getiriyor. Şimdiye kadar üretilen her ons da hala varlığını sürdürüyor. Bazı aracılık kuruluşları ise altında arzın düşmesinin fiyatları olumlu etkileyeceğini düşünüyor. Altın fiyatlarını doğrudan etkilemeyeceği düşünülen arz, nasıl seyredecek ilerleyen günlerde daha açık olarak göreceğiz.  

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE