Ali Babacan Doların Neden Yükseldiğini Açıkladı

Doların neden ülkemizde hızla yükseldiğini Başbakan yardımcısı Ali Babacan açıkladı. Babacan, Türkiye'ye özel bazı sebeplerin de etkili olduğunu söyledi. İşte ayrıntılar…

Ali Babacan Doların Neden Yükseldiğini Açıkladı

Ali Babacan Doların Neden Yükseldiğini Açıkladı

Doların değerlenmesinde Türkiye'ye özel bazı sebeplerin de etkili olduğunu belirten Ali Babacan, ama doların yükselmesinin asıl sebebini dış dalgaya bağladı. Gazeteciler Babacan’a Türkiye ekonomisinin zor bir dönemden geçip geçmediğini de sordu. Bu soru üzerine Babacan şu yanıtı verdi; Dışarıda olup bitenden Türkiye'nin etkilenmemesi diye söz konusu değil diyen Babacan, Türkiye'de mal ve finansman hareketlerinin serbest olduğunu ifade etti. Dışarıda olup biten ne varsa dünya ekonomisinde Türkiye'yi de az ya da çok etkiliyor ifadelerini kullandı.

 

Babacan, Dünyadaki tüm ülkelerde büyüme oranlarının düştüğüne dikkati çekerek, bundan sonraki 10 yıllık dönemde büyümenin daha da düşebileceğini ifade etti. Eskisi kadar hızlı büyümemenin sebebini de 2008-2009 krizinin devam eden etkilerine bağladı. Babacan’a Türkiye’nin büyüme rakamlarının neden düştüğü de soruldu. 2010-2011 yıllarında Türkiye’de 9'lar civarında bir büyüme yaşandığını belirten Babacan, cari açıkta yüzde 10’luk bir açık olduğunu dile getirdi. Babacan, İhracatın da başka ülkelerin iç pazarına ve dünyadaki genel ticaret artışına bağlı olduğunu ifade ederek, dünyada ticaret hacminin eskisi gibi çok hızlı artmadığının altını çizdi. Babacan, İhracattan gelen büyümenin sıhhatli ve sürdürülebilir olduğunu söyleyerek, biz büyümek istiyoruz, ama bunun kaynağı ağırlıklı olarak yatırım, üretim ve ihracat olsun. İthal edip de ithal ürünleri içeride daha çok harcayıp daha çok tüketen bir ekonomi modelinin sürdürülebilirliği olacağını düşünmüyorum. Bu şekilde büyüme bir süre idare eder ama daha sonra elinizde olmayan sebeplerle daha kötü bir tabloyla karşı karşıya kalırsınız. Büyümenin ne kadar olduğundan çok kalitesine dikkat etmekte yarar var. kaliteye sadece büyümede değil diğer alanlarda da önem vermemiz gerekiyor dedi. Babacan, yapılan çalışmalar hakkında da bilgi vererek kalitede daha çok çalışılması gerektiğine dikkat çekti.  

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE