Albayrak YEP’i Açıkladı! Enflasyon ile Memur Zam Oranı Aynı!

Maliye Bakanı Albayrak, yeni ekonomi programını açıkladı. Açıklamalarda bulunan Albayrak, Enflasyon oranı ile memurlara verilen zammın aynı düzeyde olduğunu belirtti.

Albayrak YEP’i Açıkladı! Enflasyon ile Memur Zam Oranı Aynı!

Geçtiğimiz gün açıklanan Yeni Ekonomi Programı YEP’in ayrıntılarını Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak açıklamıştı. Buna göre Türkiye’nin gelecek 3 yıla ilişkin ekonomik gösterge tahminlerinin yayınlandığı programda bu hedefler arasında enflasyon oranı da yer alıyor. Programda yer alan ilgi çekici detay ise bu yıl hakem kurulu tarafından memur ve memur emeklisine verilecek olan zam oranları ile gelecek yıl enflasyon oranlarının aynı olması oldu.

Memura 4+4 ve 3+3 Zam Verilmişti

Bu yılın ağustos ayından itibaren gerçekleşen memur ve memur emeklisinin zam pazarlığında son sözlü hakemler kurulu söylemiştir. Kuru kararına göre memur ve memur emeklilerine 2020 yılı için yüzde 4+4, 2021 yılı için ise 3+3 zam uygulanması kararlaştırılmıştı. Açıklanan enflasyon oranları ise 2019 yılı için yüzde 12 olarak ifade edilirken 2020 yılı için yüzde 8, 2021 için ise yüzde 6 enflasyon hedefi belirlendi. Buna göre ise 2020 ve 2021 yılları enflasyon hedefi memurlar için açıklanan zam oranları ile aynı oldu.

Diğer YEP Hedefleri

Bakan Albayrak tarafından yapılan açıklamada “2019 yılını yüzde 12.9'luk ile işsizlik oranı ile kapattıktan sonra 2020'de 11.8’e, 2021'de 9.8'e düşürmeyi hedefliyoruz.” Şeklinde işsizlik hedefi hakkında beklenen değerler de açıklandı ayrıca “2019 yılı için cari açığın milli gelire oranı yüzde 3'tü, bu yıl cari fazla vererek yılı kapatacağız.” İfadesinde de cari fazla verilmesinin hedeflendiği açıklandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ahmet
ahmet - 2 yıl Önce

ne bekleniyor ki zaten sözde zamdan!

Sınıf öğretmeni
Sınıf öğretmeni - 2 yıl Önce

İl içi sıralar tekrar çalıştırılsın sınıf öğretmenlerinin yer değiştirmesi kolaylaştırılmalıdır il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir il içi sıralar tekrar çalıştırılsın sınıf öğretmenlerinin yer değiştirmesi kolaylaştırılmalıdır il içi sıra sistemi daha güçlü bir şekilde geri gelmelidir