Akkuyu Nükleer Santralinin Temeli Atılacak

Tepkiler içerisinde projesine başlanılan ve Türkiye’nin ilk nükleer santrali olma özelliği taşıyan Akkuyu Nükleer Santrali’nin temel atma töreni yarın yapılacak. Törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’da katılacak. İşte ayrıntılar…

Akkuyu Nükleer Santralinin Temeli Atılacak

Akkuyu Nükleer Santralinin Temeli Atılacak

Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşaatı tartışmalar arasında başlıyor. Türk şirketlerince karşılanması beklenen 20 milyar doların üzerinde bir yatırım öngörülen ve inşaatında yaklaşık 8 milyar dolarlık iş hacmi olan santralin temeli yarın atılacak. Saat 12:30’da yapılacak olan temel atma törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da katılması bekleniyor. Aynı zamanda Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom Genel Müdürü Sergey Kiriyenko’nun da katılacağı törende Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Fuad Akhundov ve diğer üst düzey yetkililer de yer alacak. Projenin ihalaesini Cengiz İnşaatın kazandığını sizlere daha önce duyurmuştuk. Temel atma töreni sırasında çevrecilerin de orada olacağı ve protesto gösterisi yapacakları gelen bilgiler arasında.

 

Akkuyu Nükleer Güç Santrali ÇED raporunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmasının ardından çok sayıda eylem yapılmıştı. Daha sonrasında ise Greenpeace de dahil olmak üzere Barolar Birliği, TMOBB, Tabipler Birliği, Milletvekilleri, Nükleer Karşıtı Platform, pek çok sivil toplum örgütü tarafından da dava açılmıştı. Hala davaların devam etmesine rağmen Akkuyu’da temel atılması çevreciler tarafından hukuksuz olarak nitelendiriliyor. Yarın yine Akkuyu’da olacak olan çevrecilerden Mersin Tabip Odası Başkanı ve Mersin Nükleer Karşıtı Platformu Dönem Sözcüsü Dr. Ful Uğurhan tarafından bir açıklama yapıldı. Yarın saat 10.00’da çevreciler Akkuyu’da basın toplantısı düzenleyecekler.  

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE