Akbank'ın Üç Aylık Karı Dudak Uçuklattı

Geçen senenin ilk çeyreğinde 660 milyon lira olan konsolide net kârını Akbank, bu yılın aynı döneminde yüzde 19 artırarak 785 milyon liraya çıkardığı açıklandı. İşte ayrıntılar…

Akbank'ın Üç Aylık Karı Dudak Uçuklattı

Akbank'ın Üç Aylık Karı Dudak Uçuklattı

Genel Müdürü Hakan Binbaşgil Yurtdışı piyasalardaki çeşitli belirsizlikler ülkemizdeki kur ve faizlerdeki dalgalanmalar ve bankacılık sektöründeki düşen büyüme hızına rağmen geçtiğimiz yıl sonuna kıyasla aktiflerimizi yaklaşık yüzde 7 büyüterek 233 milyar TL'nin üstüne yükselttik. Yine aynı dönemde nakdi ve gayrinakdi kredilerimizle ekonomimizin büyümesine sağladığımız desteği yaklaşık 174 milyar TL'ye arttırdık diye açıkladı. 2015 yılının ilk çeyreğinde 1 milyar 18 milyon TL brüt kâr elde ettiğini açıklayan Binbaşgil brüt kârı üzerinden 233 milyon TL vergi karşılığı ayıran bankamızın konsolide net kârı şuan 785 milyon TL dedi. Bizim ülkemizin ihracata dayalı bir büyüme modelini benimsediğini hatırlatarak ihracata dayalı bir büyüme modelinin Türkiye'yi daha da ileri taşıyacağına ve çok daha sağlıklı ve sürdürülebilir bir büyümeyi destekleyeceğini düşünüyoruz. O yüzden bu modelin merkezinde ise firmalarımız yer alıyor ve KOBİ'ler dahil tüm tüzel müşterilerimizin gelişimine ayrı bir önem ile yaklaşıyoruz. Bizler Akbank olarak ülkemizin ihracata dayalı büyüme modelini destekleyecek politikalar üretmeye devam ediyoruz. Şuan reel sektöre sağladığımız desteği yaklaşık 100 milyar TL'si nakdi kredi olmak üzere toplamda yaklaşık 133 milyar TL'ye yükselttik diye belirtti. Bankamız avantajlı koşullarla tüketicilere destek olmayı sürdürdüğünü de ilave ederek bu senenin ilk çeyreğinde tüketici kredileri ve kredi kartlarıyla sağladığımız finansman desteği 41 milyar TL'nin üstüne yükseldi diye belirtti.

Bankalarının büyümesini sağlıklı şekilde sürdürdüğünü vurgulayarak birinci çeyrek sonu itibarıyla takipteki kredi oranımız yüzde 1.7 seviyesinde yer alıyor. Yani sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından birine sahibiz dedi. Ek olarak takipteki kredi karşılıklarına da değinerek Akbank'ın genel kredi karşılıkları da dikkate alındığında takipteki kredilere yaklaşık yüzde 186 oranında karşılık ayırdığını önemle belirtti. Teknoloji çağında olduğumuz için artık bankacılığın geleceği mobil uygulamalardan geçiyor ve biz Akbank'ı geleceğe çok iyi hazırlamaya devam ediyoruz diye konuştu.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE